Rafael Nadalin entinen valmentaja innostui mahdollisuudesta valmentaa tennistähden kärkikilpailijaa – ”Sama kuin pääsisin valmentamaan Real Madridia tai Barcelonaa”

Rafael Nadalin setä ja entinen päävalmentaja Toni Nadal kertoi Eurosportille, että ottaisi mielellään vastaan mahdollisuuden valmentaa espanjalaistähden kärkihaastajaa Novak Djokovicia.
Vanhempi Nadal jätti alun perin tennistähden valmennustiimin helmikuussa 2017. Hän jätti Rafaelin valmentamisen aiemman apuvalmentajan, entisen maailmanrankingien kärkipelaajan Carlos Moyan vastuulle.
Eron taustalla olivat Rafaelin ailahdelleet otteet viime vuosien ATP-turnauksissa. Vaikka Nadal oli onnistunut pysymään maailmanrankingin kärkikamppailussa, valmentajalle oli alkanut tulla monelta suunnalta painetta väistyä tehtävistään.
Toni Nadal ei ole työskennellyt ammattilaispelaajien valmennustehtävissä viime vuoden jälkeen. Viimeisen vuoden ajan mies on keskittynyt juniorien valmennukseen Rafa Nadal Academyn nimissä.
Tenniskonkari ei ole kuitenkaan sulkenut pois sitä mahdollisuutta, että hän valmentaisi vielä joskus jotakuta muutakin tennistähteä kuin veljenpoikaansa. Eurosport tiedusteli mieheltä, miltä mahdollisuus valmentaa Novak Djokovicia kuulostaisi.
– Ei se varmaan tapahtuisi, mutta hänelle olisi vaikea sanoa ei. Hän on yksi maailman ykkösistä. Olisin mielissäni siitä [mahdollisuudesta]. En menisi hänen kanssaan aivan samoille rajoille kuin veljenpoikani kanssa, mutta matkustaisin mielelläni hänen kanssaan turnauksiin. Se olisi sama kuin pääsisin valmentamaan Real Madridia tai Barcelonaa, Nadal innostui.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä