Saksalaislehti hävisi oikeusjutun moninkertaista paralympiavoittajaa vastaan – syytti dopingurheilijaksi ilman todisteita
Kuva: Getty Images
Kuusinkertainen paralympiavoittaja Mikhalina Lysova on voittanut oikeusjutun saksalaislehti Bild:iä vastaan.
Lysova haastoi lehden oikeuteen kunnianloukkauksesta, kun se kutsui häntä ”venäläiseksi dopingurheiljaksi”.
Lehti julkaisi herjaavan otsikon vain muutama päivä ennen viime kuussa Etelä-Korean Pyeongchangissa käytyjä paralympialaisia, kun Lysova oli viime tingassa saanut luvan kilpailla niissä.
– Onko paralympialaissa dopingongelma? Jälleen venäläisiä negatiivisessa valossa, lehti kirjoitti tuolloin.
Jutussa myös vihjattiin näkövammaisten hiihdossa ja ampumahiihdossa kilpailleen Lysovan nimen löytyneen Venäjän valtiojohtoisen dopingohjelman paljastaneesta McLaren -raportista, mutta Kansainvälisen Paralympiakomitean silti päästäneen hänet kisoihin.
Lysova vaati Bild:iä poistamaan verkkosivuiltaan loukkauksia, herjauksia ja panettelua sisältäneen jutun, mutta lehti ei siihen suostunut. Tämän jälkeen venäläinen vei asian Hampurissa oikeuteen ja voitti, jolloin lehti määrättiin poistamaan artikkeli verkosta.
Venäjän urheiluministeri Pavel Kolobkov oli uutistoimisto TASS:in mukaan oikeuden ratkaisuun erittäin tyytyväinen.
– Päätös osoittaa, ettei mikään media voi herjata urheilijoita ilman todisteita. Tällaiset toimet (kunnianloukkaukset) rikkovat rajusti ihmisoikeuksia, Kolobkov totesi.
Lysova voitti Pyeongchangissa yhteensä viisi mitalia – joista kaksi kultaista – maasto- ja ampumahiihdossa. Kaiken kaikkiaan hän on voittanut kolmissa käymissään paralympialaisista peräti 16 mitalia.
Lähde: insidethegames.biz
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Aleksi Valavuori tylyttää Ylen kaksikkoa: ”Suomalainen selostusp*ska”
- Kultaa luvassa? EM-kisat tänään 16.8.2026: Aikataulu, tv-lähetykset, päivän suomalaiset
- Alisa Vainio lähtee EM-maratonille suursuosikkina – valmentajalta karu varoitus
- Tämä ratkaisi Suomen kohtalon viestissä – ”Nyt tuli sitten tällainen huonompi”
- Suomalaiskävelijä käänsi vaikean kevään voitoksi – EM-radalla uusi ennätys
- Selostajalegenda latasi suorat sanat Oliver Helanderista – ”Kyllä kannattaa…”
- Suomalaiselle karu EM-käänne – finaalipaikka karkasi viimeisellä heitolla
- Suomalaiselle karu kohtalo EM-kisoissa – ”Ei ehkä kaikkein mieluisin rooli”
- Suomalainen paljasti kiusallisen ongelman – silti ennätys EM-kisoissa
- EM-kisat tänään 15.8.2026: Aikataulu, ohjelma, tv ja päivän suomalaiset
- EM-kisat tänään 15.8.2026: Aikataulu, ohjelma, tv ja päivän suomalaiset
- Hiihtomaajoukkueen päävalmentajana toiminut Teemu Pasanen: uusi työ!
- Selostajalegenda latasi suorat sanat Oliver Helanderista – ”Kyllä kannattaa…”
- IL: Wilma Heltelä kertoo erikoisesta tilanteesta – mitali vietiin pois
- Yle: Kova päätös keskellä EM-kisoja – Ilona Mononen kertoo ratkaisustaan
- Alisa Vainio lähtee EM-maratonille suursuosikkina – valmentajalta karu varoitus
- Tämä ratkaisi Suomen kohtalon viestissä – ”Nyt tuli sitten tällainen huonompi”
- IL: Veera Selänne teki kipeän ratkaisun – Teemu Selänne: ”Se oli viimeinen niitti”
- Silja Kosonen lähetti kriitikoille terveiset – juontajat yllättyivät täysin
- Suomalaiselle karu kohtalo EM-kisoissa – ”Ei ehkä kaikkein mieluisin rooli”