Karjalainen: Perinteisellä salibandyseuralla vuorokausi aikaa laittaa asiat kuntoon, mikäli haluaa pelata Divarissa

Perinteinen Salibandyseura Josba on vielä ilman lisenssiä ensi kauden Divariin. Karjalaisen uutisen mukaan vuodesta 1988 toimineella joensuulaisseuralla on vuorokausi armonaikaa saada asiansa kuntoon, jotta pelit jatkuvat Suomen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla. Alkuperäinen ilmoittautumispäivä meni umpeen viime viikon perjantaina.
Salibandyliiton kilpailupäällikkö Ari Vehniäisen mukaan Josban osalta uusi takaraja on 13. toukokuuta, johon mennessä kaikki lisenssianomukseen liittyvät paperit ja maksut on hoidettava.
– Josballa on myös muutamia tuhansia euroja kauden 2017-18 osalta rästissä liittoon päin, Vehniäinen kertoi Karjalaiselle.
Suomen mestaruuden vuosina 1992 ja 1994 voittanut Josba nähtäneen sarjassa, mikäli seuran puheenjohtaja Antti Ruokosta on uskominen.
– Emme saaneet ajoissa tuloslaskelmaa liitolle, mutta olemme saaneet jatkoaikaa. Ollaan sarjassa ja joukkuekin jo kokoontunut, Ruokonen kertoo Karjalaisen uutisessa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään