NFL-lupaus joutui rajun kohun keskelle rasistisista Twitter-päivityksistään – pelaajan varannut seura laittoi nuorukaisen piinapenkkiin

© Kuva: Getty Images

NFL-liigan tämän kevään kuumimpiin huippulupauksiin kuuluva pelinrakentaja Josh Allen joutui yllättäen hurjan julkisuuskohun keskelle, kun liuta vanhoja hänen kirjoittamiaan rasistisia Twitter-päivityksiä nousi julkisuuteen varaustilaisuuden alla.

Varaustilaisuuden avauspäivänä 26. huhtikuuta sosiaalinen media alkoi kuohua Josh Allenin suhteen. Somemyräkkä ei kuitenkaan liittynyt pelkästään lahjakkaan 21-vuotiaan pelitaitoihin, vaan hänen lukioaikaisiin rasististen Twitter-päivityksiin.

Ihmiset olivat löytäneet Allenin Twitter-tililtä muutaman vuoden takaisia päivityksiä, jossa huippulupaus käytti lukuisia kertoja mustaihoisia ihmisiä halventavia loukkauksia.

Vuosina 2012 ja 2013 julkaissut päivitykset laskivat nuorukaisen osakkeita toden teolla. Wyomingin yliopiston joukkueen supertähteä ennustettiin ennen kohua jopa varaustilaisuuden ykkösnimeksi. Lopulta Buffalo Bills varasi miehen kuitenkin vasta 7. varausvuorolla.

Bills laittoi nuoren pelaajalupauksensa kuitenkin koville ennen hänen varaamistaan. Seuran urheilujohto tapasi nuorukaisen kanssa ja tenttasi häntä kohutuista Twitter-päivityksistään.

Seuran toimitusjohtaja Brandon Beane paljasti urheilutoimittaja Matthew Fairburnille, että hän vaati seurapomojen kanssa Allenilta selitystä joka ikiselle syrjivälle päivitykselle.

Fairburnin mukaan Allen otti kuitenkin täyden vastuun lukiovuosien hölmöilyistään. Pelinrakentaja vakuutti kasvaneensa vuosien varrella ja ymmärtäneensä tehneensä väärin.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.