Tuleeko tästä ennakkotapaus? Ammattiurheilija hakee erikoislupaa käyttää kannabista – ”Haluan elämäni takaisin”
Kuva: Getty Images
Mike James uskoo voivansa olla ensimmäinen pelaaja amerikkalaisen jalkapallon ammattilaisliiga NFL:ssä, jolle myönnetään niin sanottu TUE-lupa (Therapeutic Use Exemption) kannabiksen käyttöön.
Urheiljat voivat hakea erikoislupaa käyttää lääkkeitä, jotka muuten luokiteltaisiin kielletyiksi.
Monilla urheilutähdillä on kyseinen lupa tiettyihin tarvitsemiinsa lääkkeisiin. Esimerkiksi tennistähti Serena Williamsilla kipulääkkeisiinsä ja voimistelun olympiavoittaja Simone Bilesilla ADHD-lääkkeeseensä (uutinen)
James ilmoittaa tarvitsevansa lupaa kannabiksen käyttöön lievittääkseen kipujaan, jotka ovat peräisin hänen tulokaskaudellaan 2013-2014 Tampa Bay Buccaneersissa tapahtuneesta nilkan murtumisesta.
Vamma vaati tuolloin leikkaushoitoa, jonka jälkeen keskushyökkääjänä pelaava James jäi särkyä lievittäessään koukkuun kipulääkkeisiin.
– Aluksi otin suositellun annoksen, mutta nostin sitä melko pian. Lopulta lääkkeet alkoivat vaikuttaa elämääni urheilun ulkopuolella, James kertoi BBC:lle.
Päästäkseen irti lääkkeistä, päätti pelaaja vaihtaa ne vaimonsa kehotuksesta kannabikseen, jonka käyttö on sallittua lääketieteellisistä syistä useissa Yhdysvaltain osavaltioissa.
NFL:ssä käyttö on kuitenkin kiellettyä ja James onkin jäänyt kiinni aineesta kahdesti (2017 ja 2018) harjoituskaudella tehdyissä testeissä.
Pelaaja kuitenkin kertoo aineen olevan hänelle välttämätöntä.
– Kun pidän taukoa siitä (kannabis), en pysty meditoimaan, kärsin paino-ongelmista ja saan kramppeja sekä päänsärkyä. En pysty myöskään harjoittelemaan, James kertoo.
Pelaaja haki lupaa käyttämiseen jo toukokuussa, mutta tuolloin liiga hylkäsi sen, koska James ei pystynyt kiistattomasti todistamaan kärsivänsä kroonisista kivuista. Keskusteluja asiasta kuitenkin jatkuvat.
– TUE:n hakeminen oli valtava riski. Olen uhrannut urani sen vuoksi, mutta minulla ei ollut enää vaihtoehtoja, vaan haluan elämäni takaisin ja auttaa samalla myös liigan muita pelaajia, hän toteaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Yllättävä tieto Joakim Abrahamssonista Ylellä
- Hurjia meriittejä ja iso aukko: Tiesitkö tätä maajoukkueen uudesta päävalmentajasta
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Täällä järjestetään Pohjoismaiden suurin kamppailutapahtuma
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Ylen Inka Henelius sivuun – tässä korvaaja olympialaisiin