Tuleeko tästä ennakkotapaus? Ammattiurheilija hakee erikoislupaa käyttää kannabista – ”Haluan elämäni takaisin”

Mike James uskoo voivansa olla ensimmäinen pelaaja amerikkalaisen jalkapallon ammattilaisliiga NFL:ssä, jolle myönnetään niin sanottu TUE-lupa (Therapeutic Use Exemption) kannabiksen käyttöön.
Urheiljat voivat hakea erikoislupaa käyttää lääkkeitä, jotka muuten luokiteltaisiin kielletyiksi.
Monilla urheilutähdillä on kyseinen lupa tiettyihin tarvitsemiinsa lääkkeisiin. Esimerkiksi tennistähti Serena Williamsilla kipulääkkeisiinsä ja voimistelun olympiavoittaja Simone Bilesilla ADHD-lääkkeeseensä (uutinen)
James ilmoittaa tarvitsevansa lupaa kannabiksen käyttöön lievittääkseen kipujaan, jotka ovat peräisin hänen tulokaskaudellaan 2013-2014 Tampa Bay Buccaneersissa tapahtuneesta nilkan murtumisesta.
Vamma vaati tuolloin leikkaushoitoa, jonka jälkeen keskushyökkääjänä pelaava James jäi särkyä lievittäessään koukkuun kipulääkkeisiin.
– Aluksi otin suositellun annoksen, mutta nostin sitä melko pian. Lopulta lääkkeet alkoivat vaikuttaa elämääni urheilun ulkopuolella, James kertoi BBC:lle.
Päästäkseen irti lääkkeistä, päätti pelaaja vaihtaa ne vaimonsa kehotuksesta kannabikseen, jonka käyttö on sallittua lääketieteellisistä syistä useissa Yhdysvaltain osavaltioissa.
NFL:ssä käyttö on kuitenkin kiellettyä ja James onkin jäänyt kiinni aineesta kahdesti (2017 ja 2018) harjoituskaudella tehdyissä testeissä.
Pelaaja kuitenkin kertoo aineen olevan hänelle välttämätöntä.
– Kun pidän taukoa siitä (kannabis), en pysty meditoimaan, kärsin paino-ongelmista ja saan kramppeja sekä päänsärkyä. En pysty myöskään harjoittelemaan, James kertoo.
Pelaaja haki lupaa käyttämiseen jo toukokuussa, mutta tuolloin liiga hylkäsi sen, koska James ei pystynyt kiistattomasti todistamaan kärsivänsä kroonisista kivuista. Keskusteluja asiasta kuitenkin jatkuvat.
– TUE:n hakeminen oli valtava riski. Olen uhrannut urani sen vuoksi, mutta minulla ei ollut enää vaihtoehtoja, vaan haluan elämäni takaisin ja auttaa samalla myös liigan muita pelaajia, hän toteaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- MTV:n yleisurheilulähetys sai dramaattisen alun – yksi olikin poissa
- Elina Lampelalle täysi katastrofi – lausui välittömästi suorat sanat
- Suomalaiselta yleisurheilutähdeltä uskomatonta dominointia maailmalla
- Mari Eder paljasti – tästä syystä hän kieltäytyi MM-kisoista
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Lotta Harala avautui – kärsii kiusallisesta intiimiongelmasta
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Kaisa Mäkäräinen astui esiin hädän hetkellä – näin nainen kommentoi
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Mari Eder paljasti – tästä syystä hän kieltäytyi MM-kisoista