Rankingit ja sijoitusluvut eivät merkitse! Heliövaara ja Laaksonen turnausvoittoon Båstadissa

Kuva: Getty Images
Erittäin kovaan nelinpelivireeseen yltyneet Harri Heliövaara (nelinpelin ATP-282) ja Henri Laaksonen (kaksinpelin ATP-142) ovat voittaneet €43,000+H ATP Challenger -turnauksen Båstadissa.
Eilisessä välierässä Heliövaara/Laaksonen voittivat maailmanlistan TOP50-nelinpelaajat Horacio Zeballosin (nelinpelin ATP-37) ja Julio Peraltan (nelinpelin ATP-41) kokonaisvaltaisen pelinsä ansiosta vakuuttavasti 6-2, 6-3.
– Fantastinen ottelu ykköseksi sijoitettuja vastaan. Yhteispelimme toimii hyvin, Henri latoo takakentältä hurjalla tempolla ja minä pidän verkon hallussamme, kommentoi Heliövaara eilen välieräottelua ja yhteispeliä Laaksosen kanssa.
Tämän päiväisessä loppuottelussa sijoittamattomat Heliövaara ja Laaksonen jatkoivat hyväksi havaitulla linjallaan. He kukistivat kolmanneksi sijoitetut tsekkiläisen Zdenek Kolarin (nelinpelin ATP-204) ja portugalilaisen Goncalo Oliveiran (nelinpelin ATP-124) suoraan kahdessa erässä 6-4, 6-3 ja pääsivät juhlimaan mestaruutta.
– Tuntuu hienolta voittaa Challenger-titteli seitsemän vuoden tauon jälkeen. Oli aivan mahtava kisa Henrin kanssa. Pelasimme koko viikon todella vahvaa palautuspeliä ja syöttäminenkin parani ottelu ottelulta. Tämän päiväisessä finaalissa pääsimme vastustajan syöttöön kiinni ensimmäisen erän lopulla ja siitä tiesimme, että tämä matsi hoituu kotiin. Tästä kelpaa jatkaa nelinpelirankingin nostamista ja miksei myös kaksinpelinkin, kommentoi erittäin tyytyväinen Heliövaara.
Kyseessä on Heliövaaran uran toinen nelinpelimestaruus ATP Challenger -tasolla – ensimmäinen tuli vuonna 2011. Lisäksi tämä on hänen vuoden viides ammattilaisturnauksen nelinpelivoitto. Aikaisemmat turnausvoitot, kolme Patrik Niklas-Salmisen ja yksi Frederik Nielsenin kanssa, ovat tulleet ITF-turnauksissa. Kaksinpelissäkin Heliövaara on juhlinut kahteen kertaan ITF-turnauksen voittoa tämän vuoden puolella.
Viime viikkoisen $15,000 ITF-turnauksen välierän ja tämän viikkoisen mestaruuden ansiosta nousee Heliövaara nelinpelin maailmanlistalla 210. sijan tienoille. Heliövaara nähdään seuraavan kerran Tampere Openissa 21.-29.7., jossa hän on mukana kaksinpelissä ja nelinpelissä yhdessä Niklas-Salmisen kanssa.
Lähde: Tennisliiton tiedote
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Voitte lähteä: Ylen suosikkitoimittajille näytettiin ovea
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Armand Duplantisin kilpakumppani katsoi päin kameraa – puhui sitten suunsa puhtaaksi
- Fanit ällistyivät Kaisa Mäkäräisen toiminnasta
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Ylen toimittaja paljasti ”Janin” sanat – Silja Kososen silmät pyörähtivät päässä
- Laura Arffman ällistyi yleisurheilutähden käytöksestä – ”Ensimmäistä kertaa koskaan”
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- Hiihtokansa pelästyi: Krista Pärmäkoski vastasi shokkihuhuihin mykistävän näytöksen jälkeen
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Fanit ällistyivät Kaisa Mäkäräisen toiminnasta
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- Laura Arffman ällistyi yleisurheilutähden käytöksestä – ”Ensimmäistä kertaa koskaan”
- Ylen asiantuntija katsoi Saga Anderssonin touhua – tuomio tuli välittömästi
- Asiantuntija veti johtopäätöksensä – IL:lle pamautettiin shokkiväite Lotta Haralasta
- IS: Wilma Murrosta leviää skandaalinkäryinen väite – nainen vaikeni
- Mitä sekoilua: Lauri Markkasen touhu Susijengin pukukopissa ällistyttää maailmalla
- Ylen toimittaja paljasti ”Janin” sanat – Silja Kososen silmät pyörähtivät päässä