Roope Kakolla lisäjännitystä Ruotsin-turnauksessa – ”Tarvittaessa ehdin synnytykseen pikahälytyksellä”
Kuva: Getty Images
Golfari Roope Kakko lähtee torstaina Göteborgissa käynnistyvään Golfin European Tourin Nordea Masters -kilpailuun jännittävistä asetelmista, sillä pelien sijaan velvollisuudet saattavat kutsua kotirintamalla kesken turnauksen.
36-vuotiaalle Kakolle avautui paikka Ruotsin turnaukseen Vierumäen Challenge-tourin turnauksen ja Nordea Mastersin yhteistyön myötä, jonka puitteissa parhaiten Vierumäellä sijoittuvat suomalaisammattilainen saa paikan Göteborgin pääkiertueen turnaukseen. Vierumäen turnauksen voittanut Kim Koivu oli jo saavuttanut paikan Göteborgin turnaukseen, Antti Ahokas valitsi Pohjois-Irlannin Challenge Tourin kilpailun ja Kalle Samooja oli päättänyt pitää väliviikon, joten tilaisuus aukeni Vierumäellä 20. sijalle sijoittuneelle Kakolle.
Kakko päätti tarttua tilaisuuteen, vaikka turnaus saattaa jäädä perhesyiden vuoksi kesken. Kakon ja golfarivaimo Minea Blomqvist-Kakon perheeseen odotetaan toista lasta elokuussa.
– Tiesin jo viime viikolla, että pääsisin mukaan Pohjois-Irlantiin. Päädyin kuitenkin pysyttelemään kotosalla, koska Minean raskaus on loppusuoralla enkä voisi antaa itselleni anteeksi poissaoloa synnytyksestä haastajakiertueen vuoksi. Yhteydet Pohjois-Irlannista Suomeen ovat hankalat, mutta Göteborgista ehdin tarvittaessa paikalle pikahälytyksellä, Kakko kertoi Vierumäki Finnish Challengen tiedotteessa.
Kakko on voittanut vuonna 2004 alkaneella ammattilaisurallaan yhden European Tourin kilpailun, vuonna 2015 Madeiralla. Edellisen kerran hän pelasi pääkiertueen turnauksessa viime syyskuussa Portugalin Vilamourassa.
– Kokemus olisi ollut unohtumaton jollekulle sellaiselle pelaajalle, joka ei vielä ole päässyt pääkiertueen tunnelmaa haistelemaan. Minullekin tämä on tietysti hieno mahdollisuus. Olen viettänyt paljon aikaa Amerikassa, ja siellä uskotaan siihen, että yksi viikko voi muuttaa kaiken. Minulla ei ole mitään muuta kuin voitettavaa, Kakko muistutti.
Nordea Mastersissa nähdään neljä suomalaispelaajaa, sillä Koivun ja Kakon lisäksi mukana ovat Oliver Lindell ja Tapio Pulkkanen.
Nordea Masters näkyy Suomessa suorana Viasat Golf -kanavalla ja Viaplay-suoratoistopalvelussa. Suora lähetys 1. kierrokselta käynnistyy torstaina 16.8. klo 12.00.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Vasta 29-vuotias hiihtäjä lopettaa – tunteikas viesti pysäytti fanit
- Suomi juhli Euroopan mestaruutta – teinitähti nousi sankariksi
- Tiger Woodsista paljastui uusi tieto – yksi yksityiskohta herätti huomiota
- Espanjan jalkapallotähdelle murskaava tuomio – edessä yli kahdeksan vuotta vankeutta
- MM-kisojen ensimmäiset potkut – Valmentaja sai lähteä heti murskatappion jälkeen
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Täysi verilöyly UFC:ssa – mestaruusottelun tähti vietiin sairaalaan
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Motonet GP Kuortane 20.6.2026: Aikataulu, tv, osallistujat
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Espanjan jalkapallotähdelle murskaava tuomio – edessä yli kahdeksan vuotta vankeutta
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys