Huippuvireiset Juha Puhtimäki ja Emma Sallinen valittiin Superpesiksen kuukauden pelaajiksi

Erinomaista lukkaripeliä esittänyt Joensuun Mailan Juha Puhtimäki ja ällistyttävällä prosentilla kotiuttanut jyväskyläläisen Kirittärien Emma Sallinen on valittu kuukauden pelaajiksi Superpesiksessä.
Puhtimäki pelaa yhtä uransa parhaista kausista. Koskenkorvan Urheilijoiden kasvatti on voittanut urallaan yhden SM-pronssin ja tavoittelee nyt kirkkaampia mitaleja uudessa seurassa, Joensuun Mailan paidassa. Puhtimäki takoi neljään ensimmäisen pudotuspeliotteluun tehot 1+7 lyötyä, 3 tuotua ja 17 kärkilyöntiä oivaltavan lukkaripelin lisäksi. Miesten Superpesiksen elokuun pelaaja palkittiin kerran joukkueensa ykkös- ja kerran kakkospalkinnolla voitokkaassa puolivälieräsarjassa Seinäjoen JymyJusseja vastaan.
Kirittärien Emma Sallinen on löytänyt lyöntijyvänsä erityisesti pudotuspelien alettua. Aiemmin Viinijärven Urheilijoiden kasvatilla oli pudotuspelien lyötyjä vain 3, nyt niitä on 17. Huikaiseva onnistumisprosentti herätti myös huomiota erityisesti puolivälierissä, kun Sallinen onnistui kotiutuksissaan 11 kertaa 11:stä. Naisten Superpesiksen elokuun pelaaja napsi kymmenestä ottelusta kolme ykkös- ja kaksi kakkospalkintoa.
Kuukauden pelaajan titteli on Salliselle uran ensimmäinen. Puhtimäen kohdalle valinta on osunut kahdesti aiemmin, Hyvinkään Tahkon paidassa elokuussa 2014 ja kesäkuussa 2016.
Kaitonen toistamiseen kuukauden pelaaja, Ville Hotakainen miesten Ykköspesiksen paras
Manse PP Tampereelta käänsi miesten Ykköspesiksen välieräsarjan edukseen oltuaan tappiolla jo otteluvoitoin 0-2 kuopiolaista Puijon Pesistä vastaan. Kokenut Ville Hotakainen palkittiin joukkueensa parhaana ottelusarjan kaikissa voitto-otteluissa. Seinäjoen Maila-Jussien kasvatti on alati vaarallinen lyöntipaikalla ja pelaa pallovarmaa ulkopeliä linjassa ottelusta toiseen. Miesten Ykköspesiksen elokuun pelaaja johdatti joukkueensa ennakkoluulottomasti superpesiskarsintaan Alajärven Ankkureita vastaan. Otteluvoitot ovat tasan 1-1 ennen viikonlopun kohtaamisia.
Pöytyällä on otettu tavaksi pelata superpesiskarsintoja. Vuosi sitten superpesispaikasta pääsivät pelaamaan seuran miehet, tällä kaudella sensaatiomaisesti sarjanousijana seuran naiset. Sarjan ykköskotiuttajaksi nousi niin runkosarjassa kuin pudotuspeleissä Petra Kaitonen, joka iski joukkueelleen tärkeitä juoksuja myös tiukassa välieräsarjassa Joensuun Mailaa vastaan. Naisten Ykköspesiksen elokuun pelaaja, Pöytyän Urheilijoiden oma kasvatti Kaitonen kamppailee superpesiskarsinnan tehokkaimman lyöjän tittelistä yhdessä Lappajärven Veikkojen Piritta Kärnän kanssa.
Hotakaiselle valinta kuukauden pelaajaksi on uran ensimmäinen. Kaitonen palkittiin naisten Ykköspesiksen kuukauden pelaajana myös kesäkuussa.
Lähde: Pesäpalloliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä