Suomalaisen pituushypyn kärkinimi vaihtaa brittiläiseen huippuvalmentajaan: ”Isä ymmärsi ratkaisun hyvin”
Kuva: Juha Tamminen
Pituushyppääjä Kristian Bäck siirtyy englantilaisen huippuvalmentajan Frank Attohin valmennukseen. Lontoossa työskentelevä Attoh on valmentanut useita pituushypyn ja kolmiloikan kansainvälisiä huippunimiä.
Britannian pituushyppytähti, EM-, MM- ja olympiavoittaja Greg Rutherford harjoitteli vuosia Attohin, 62, opeilla. Samoin teki EM-mitalisti, britti Chris Tomlinson sekä naisten kolmiloikan MM-voittaja Jamaikan Trecia Smith ja moninkertainen arvokisamitalisti, kuubalaistaustainen Yamilé Aldama.
– Halusin kokeilla jotakin uutta. Uusien asioiden oppiminen kehittää minua, Bäck perustelee ratkaisua.
Bäck otti itse yhteyttä Attohiin keskusteltuaan sitä ennen kahden muun ulkomaisen valmentajaehdokkaan kanssa. Yhteistyöstä sovittiin viikonvaihteessa Lontoossa, jossa Bäck kävi harjoittelemassa Attohin johdolla
– Attohin suhteen minulla oli korkeat odotukset. Kun kävin Lontoossa, hän vaikutti juuri sellaiselta fiksulta, rauhalliselta valmentajalta, jota hain, Bäck sanoo.
Bäck, 22, on harjoitellut tähän asti isänsä Mikael Bäckin johdolla. Oma ennätys on 795. Kahden vuoden takaisista Amsterdamin EM-kisoista on plakkarissa viides sija.
– Isä ymmärsi ratkaisun hyvin. Nyt takana on kaksi vuotta, joiden aikana ominaisuudet ovat kehittyneet, mutta tulos ei. Nuorena kannattaa kokeilla, Bäck sanoo.
Ghazaryan katsoo harjoitukset Helsingissä
Bäck ei muuta Lontooseen. Hän on muuttamassa Vaasasta Helsinkiin, jossa hän on sopinut harjoittelevansa Attohin ohjelmilla, joita valvoo Suomen Urheiluliiton pituushyppyvalmentaja Suren Ghazaryan. – Menen kerran kuussa 5-7 päivän ajaksi Lontooseen harjoittelemaan Attohin ryhmän kanssa. Sen lisäksi hän on mukana minun ulkomaan leireillä. Attoh on kiinnostunut tulemaan myös kotimaan leireille, Bäck kertoo. – Ghazaryan on hyvä tekninen valmentaja. Hän voi olla mukana liki kaikissa minun harjoituksissani Helsingissä, ja se on sitä, mitä minä tarvitsen, Bäck sanoo. Bäck muistuttaa, että valmentajan vaihto ei välttämättä tuo heti niitä tuloksia, joita urheilija toivoo. Lontoon visiitin aikana selvisi heti Attohin olevan samoilla linjoilla Bäckin kanssa nuoren hyppääjän keskeisistä kehityskohteista. – Hän totesi treeniä katsellessa, että olen juossut liian vähän, enkä oikeastaan ”osaa” juosta, eli juoksu ei tule sillä tavalla kuin pitäisi. Sen tiedän itsekin ja siihen tullaan panostamaan, Bäck sanoo. Bäckin mukaan yhteistyö Attohin kanssa alkaa tänä syksynä ja tähtäimenä ovat Tokion olympialaiset 2020. Lähde: Urheiluliiton tiedoteLUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kaksinkertainen SM-mitalisti lopettaa uransa vain 24-vuotiaana – avasi rankat tuntonsa somessa
- Karu totuus tuli julki – IS: Tästä syystä Kalle Palander sai potkut Yleltä
- 16-vuotias suomalaislupaus säväytti – jätti Saga Vannisen ennätyksen taakseen
- Tennisottelu keskeytyi erikoiseen vessadraamaan – pelaaja aneli päästä pois kentältä
- Suomalaisgolfari suli täysin – nousi silti voittoon uskomattomalla tavalla
- Hurja video leviää – maailmanmestari moukaroi päätyseinään asti
- SE-tulos tänä kesänä murskaksi? Silja Kosonen jysäytti heti hirmutuloksen
- Suomalainen juoksija nosti esiin kipeän epäkohdan tasa-arvon puolesta
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Kaksinkertainen SM-mitalisti lopettaa uransa vain 24-vuotiaana – avasi rankat tuntonsa somessa
- Karu totuus tuli julki – IS: Tästä syystä Kalle Palander sai potkut Yleltä
- Tennisottelu keskeytyi erikoiseen vessadraamaan – pelaaja aneli päästä pois kentältä
- 16-vuotias suomalaislupaus säväytti – jätti Saga Vannisen ennätyksen taakseen
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Hurja video leviää – maailmanmestari moukaroi päätyseinään asti
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Suomalainen juoksija nosti esiin kipeän epäkohdan tasa-arvon puolesta
- Suomen yleisurheiluun nousee uusi nimi – Portugalista kovat lukemat
- Ilona Mononen räjäytti pankin Brysselissä – suomalaislupaus juoksi hurjan ennätyksen