Suomalaiskaksikko upeasti Yhdysvaltojen ATP-turnauksen finaaliin! – ”Yhteispelimme paranee ottelu ottelulta”

Harri Heliövaara ja Henri Laaksonen ovat edenneet kovilla ulkokentillä pelattavan $100,000 ATP Challenger -turnauksen nelinpelin loppuotteluun Fairfieldissä Yhdysvalloissa.
Sijoittamaton kaksikko voitti puolivälierissä toiseksi sijoitetut etelä-afrikkalaisen Ruan Roelofsen ja australialaisen John-Patrick Smithin 3-6, 6-2, 10-7 ja välierissä kaatui niin ikään sijoittamattomat Robert Galloway (USA)/Roberto Maytin (VEN) erin 7-5, 6-4.
– Hieno juttu päästä finaaliin tässä jenkkireissun vikassa kisassa, kun tuntuu että yhteispelimme Henrin kanssa paranee ottelu ottelulta. Pelikirja on aika selvillä, eli minä pyrin paljon verkolle ja Henri hoitaa tonttiaan kämmenellään takakentältä, Laaksonen sanoi Tennisliitolle.
Loppuottelussa vastaan asettuvat ykköseksi sijoitetut thaimaalainen Sanchai Ratiwatana ja intialainen Christopher Rungkat.
– Finaalivastukset Aasiasta pelaavat ehkä vähän alhaisemmalla tempolla, mutta toisaalta hyvällä volleypelillä pystyvät voittamaan koviakin pareja. Tulee siis mielenkiintoinen finaali, kommentoi Heliövaara.
Finaali pelataan sunnuntai-iltana klo 22:00 Suomen aikaa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa