Ursula Wikström ylsi kauden aikana kahdesti kympin sakkiin: ”Aika rikkonainen kausi”
Kuva: Getty Images
Ursula Wikström (286, +2) kiersi Andalucia Open de España -turnauksen päätöskierroksen 70 (-1) lyönnillä ja sijoittui tässä La Quinta Golf & Country Clubin kentällä pelatussa turnauksessa jaetulle 22. sijalle. Vantaalaisen kierrostulokset olivat 72, 72, 72 ja 70. Wikström oli kierrostaan 14 pelatun väylän jälkeen vielä tilanteessa +2, mutta kolme birdietä väylille 15, 16 ja 18 paransivat päivän tuloksen miinus merkkiseksi. Kaikkiaan birdieitä kirjattiin sunnuntain tuloskorttiin viisi.
– Tämän päätösviikon tavoitteena oli olla puttaamisen kanssa paljon aggressiivisempi kuin yleensä ja se homma toimikin hyvin. Upotin enemmän pitkiä putteja kuin yleensä. Kaiken kaikkiaan viikko oli tuolla sateessa ja märällä kentällä aika raskas. Kiva kuitenkin, että sateista huolimatta kisa saatiin vietyä täällä suunnitellusti läpi ja omakin peli pysyi kohtalaisesti kuosissa, summasi Wikström kauden päätöstään.
Nyt päättynyt kausi oli Wikströmille Eurooppa Tourilla jo 16. Kauden paras sijoitus oli kotiintuomisina toukokuun lopulla pelatusta Ranskan Evianissa pelatusta Jabra Ladies Openista, missä Ursula oli viides. Kauden toinen Top 10 -sijoitus oli South Africa Women’s Openin kuudes sija. Kauden rankingissa Wikströmin sijoitus oli 37.
– Aika rikkonainen kausi niin kilpailujen kuin oman pelinkin suhteen. Kokoajan on tuntunut siltä, että hommat on mennyt eteenpäin, mutta tuloksissa se ei ole kuitenkaan ihan samalla tavalla vielä näkynyt, mietti Wikström.
– Ensi kauden pelien pitäisi näillä näkymin alkaa Abu Dhabissa tammikuun toisella viikolla. Nyt on tarkoitus ottaa vähän happea ja olla joulun yli kotona. Tammikuussa aletaan taas rakentamaan uutta kautta ja suunnitelmissa on myös lyhyt treenileiri.
Tämän LET-kauden päätöskilpailun vei nimiinsä Hollannin Anne Van Dam. Hollantilaisen kauden toinen voitto tuli tuloksella 271 (-13). Kisan kakkonen, Espanjan Azahara Munoz (-10) jäi voittajasta kolme lyöntiä. Skotlannin Catriona Matthew (-6) oli kolmas. Suomen Krista Bakker ylsi La Quintassa tähän saakka uransa parhaaseen sijoitukseensa Eurooppa Tourilla jakaen kahdeksatta sijaa tuloksellaan 281 (-3). Kisan kolmas suomalainen, Noora Komulainen (+3) jakoi sijaa 28.
Lähde: Tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Herkullista vihjailua Kalle Rovanperästä
- Norjan supertähti palaa pitkältä tauolta – EM-kisat saivat valtavan vahvistuksen
- Suomalaisheittäjä avautui rajusta pettymyksestä – EM-unelma jäi hiuskarvan päähän
- Frisbeegolfin SM-kisoissa nähtiin uskomaton suoritus – video leviää
- Alisa Vainion poissaolo ihmetytti Kalevan kisoissa – nyt tuli vastaus
- Oliver Helander latasi kovan EM-lupauksen – paljasti ratkaisevan muutoksen tekniikkaansa
- Tour de France sai ylivoimaisen voittajan – harva on pystynyt samaan
- Suomen korkeushyppääjät pääsivät yllättämään kisajärjestäjät Kalevan kisoissa
- Suomalaislupaus loisti Yhdysvalloissa – Heili Sirviö nousi palkintopallille huippufinaalissa
- IS: Suomalaisjuoksija oksenteli Kalevan kisoissa: ”Onneksi en kuollut”
- Suomalaisheittäjä avautui rajusta pettymyksestä – EM-unelma jäi hiuskarvan päähän
- Alisa Vainion poissaolo ihmetytti Kalevan kisoissa – nyt tuli vastaus
- Suomen korkeushyppääjät pääsivät yllättämään kisajärjestäjät Kalevan kisoissa
- Frisbeegolfin SM-kisoissa nähtiin uskomaton suoritus – video leviää
- Suomalaisjuoksija älähti Kalevan kisojen ratkaisusta – ”Herrajumala!”
- IS: Suomalaisjuoksija oksenteli Kalevan kisoissa: ”Onneksi en kuollut”
- Kalevan kisojen suurin yllättäjä: SM-hopeamies hämmästytti koko Suomen
- Suomalaislupaus loisti Yhdysvalloissa – Heili Sirviö nousi palkintopallille huippufinaalissa
- Oliver Helander latasi kovan EM-lupauksen – paljasti ratkaisevan muutoksen tekniikkaansa
- Kalevan kisojen moukariringistä nousi kohu – Silja Kosonen arvosteli järjestelyjä rajusti