Urheilijaeläke muutoksen kourissa – ”Haluan parantaa Suomelle kunniaa tuoneiden urheilijoiden toimeentuloa”
Kuva: Getty Images
Hallitus esittää muutettavaksi ylimääräisistä urheilijaeläkkeistä annettua lakia. Valtion ylimääräinen urheilijaeläke voidaan myöntää urheilijalle tunnustukseksi olympiakisoissa saadusta kultamitalista. Erityisestä syystä eläke voidaan myöntää myös merkittävästä kansainvälisestä urheilu-urasta. Eläkettä myönnettäessä otetaan urheilusaavutusten lisäksi huomioon hakijan verotettavat tulot. Eläke voidaan myöntää joko kokonaisena eläkkeenä tai osaeläkkeenä riippuen hakijan tulotasosta.
– Suomessa liian harva saa urheilijaeläkettä, täyttä eläkettä saa tällä hetkellä vain muutama. Haluan uudistuksella parantaa Suomelle kunniaa tuoneiden urheilijoiden toimeentuloa. Uudistus mahdollistaa urheilijaeläkelain puutteiden korjaamisen taitelijaeläkkeisiin nähden, sanoo urheiluministeri Sampo Terho.
Lakiin ehdotetaan lisättäväksi säännös, jonka mukaan olympiavoittajien ja paralympiavoittajien osalta voitaisiin poiketa erityisistä syistä tulorajan noudattamisesta. Lisäksi ehdotetaan, että jo myönnetty osaeläke voitaisiin muuttaa täysimääräiseksi eläkkeeksi hakemuksesta, jos hakija toimeentulo-olosuhteet ovat muuttuneet pysyvästi.
Lakiin ehdotetaan myös lisättäväksi maininta siitä, että ylimääräinen urheilijaeläke voidaan myöntää urheilijalle myös paralympiakisoissa saadusta kultamitalista.
– Olympiavoitto on urheilumaailman maineikkain uroteko ja sen saavuttaneiden urheilijoiden palkitseminen on myös yksi tapa nostaa urheilun arvostusta Suomessa.
Uudistusesitys koskee ensisijaisesti niitä kohtia, joissa urheilijaeläkelaki poikkeaa taiteilijaeläkelaista. Täysi urheilijaeläke on 1339,57 euroa kuukaudessa ja osaeläke puolet siitä.
Myöskin ehdotetaan poistettavaksi maininta siitä, että urheilijaeläkkeet rahoitetaan ensisijaisesti rahapelitoiminnan tuotoista. Muutosesitys on yhdenmukainen taiteilijaeläkelain kanssa. Lisäksi luovuttaisiin eläkesumman vahvistamisesta valtion talousarviossa siten, että talousarviossa vahvistettaisiin taiteilijaeläkkeiden tapaan eläkkeiden enimmäislukumäärä.
Laki on tarkoitettu tulevan voimaan 1.8.2019. Sitä on tarkoitus soveltaa ensimmäisen kerran vuonna 2020 myönnettäviin urheilijaeläkkeisiin.
Lähde: Opetus- ja kulttuuriministeriön tiedote
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Suomalainen keihäänheittäjä testasi itseään – tulos herättää hämmästystä
- Ura vaakalaudalla – nyt Nooralotta Neziri antaa päivityksen tilanteestaan Ylelle
- Hurjat tienestit julki, alppihiihtäjät jättivät Johannes Kläbon taakse
- VV: Voitonjuhlat kuumensivat tunteita – “isoegoisia hiihtäjiä”
- Ruotsin hiihtomaajoukkueen kulissien takana kuohui – nyt tuli brutaali ratkaisu
- Norjan hiihtotähti: Ura ohi 26-vuotiaana!
- Täydellinen voitto muuttui noloksi hetkeksi sekunneissa – kaatui tuulettaessa
- Nyt voi sattua – maailman vahvin mies saa vastaansa voittamattoman nyrkkeilijän
- Suomen huippulupaus katosi – taustalla raskas päätös
- IL: “Join olutvaraston tyhjäksi” – Remi Lindholmilta uskomaton temppu kesken kisan
- IL: Iivo Niskanen sai suoran arvion – uusi valmentaja ei pidätellyt sanojaan
- Nyt voi sattua – maailman vahvin mies saa vastaansa voittamattoman nyrkkeilijän
- Suomen huippulupaus katosi – taustalla raskas päätös
- IL: “Join olutvaraston tyhjäksi” – Remi Lindholmilta uskomaton temppu kesken kisan
- Nyt jysähti – suomalaisottelija suoraan miljoonayleisön eteen
- Saga Vannisen haastaja sivuun – EM-mitalisti kilpailukieltoon
- Tällaista ylivoimaa ei nähdä usein – tulos kertoo kaiken
- Hurja näky – Lindsey Vonn esittelee leikkausjälkiään avoimesti iltapuvussa
- IS: Nyt rävähti – Emma Tainion sanat alkoholista herättävät tunteita
- Täydellinen voitto muuttui noloksi hetkeksi sekunneissa – kaatui tuulettaessa