Vuoden valmentaja -titteli jälleen tuttuun osoitteeseen – ”Olympiavoiton saavuttaminen on Suomessa harvinainen ja arvokas asia”
Kuva: Juha Tamminen
Hiihtovalmentaja Olli Ohtonen on Suomen Valmentajat ry:n valinta Vuoden Valmentajaksi 2018. Ohtonen saa perinteikkään tittelin toisen kerran peräkkäin.
Olli Ohtosen ja Iivo Niskasen yhteistyö alkoi vuonna 2013. Vuonna 2014 Niskanen voitti olympiakultaa yhdessä Sami Jauhojärven kanssa parisprintissä Sotšissa. Vuonna 2017 Niskasen saavuttama maailmanmestaruus koti-MM-kisojen 15 kilometrillä siivitti Ohtosen Vuoden Valmentajaksi sekä Suomen Valmentajien valinnassa että urheilutoimittajien äänestyksessä. Vuonna 2018 urheilija-valmentajaparin meriittilistaan kirjoitettiin henkilökohtaisen kilpailun olympiavoitto kuninkuusmatkana pidettävällä 50 kilometrillä Pyeongchangissa.
– Ehdolla oli jälleen kerran erinomaisia valmentajia. Kävimme laajan keskustelun, jonka jälkeen oli kuitenkin helppo tehdä yksimielinen päätös Ohtosen nimeämisestä. Olympiavoiton saavuttaminen on Suomessa paitsi harvinainen myös arvokas asia. Tapa, millä paikka korkeimmalla korokkeella saavutettiin, oli ikuisesti mieleen jäävä, tiivistää Suomen Valmentajien puheenjohtaja Jorma Kemppainen valintaa.
– Maastohiihto on vaativa laji. Siinä tarvitaan koko tiimin pitkäkestoista sitoutumista. Valmentajana Ohtonen on urheilijan rinnalla monen asian päällä; fyysisen iskun virittäjänä, taktiikan luojana ja tiukassa paikassa tsempparina, Kemppainen jatkaa.
Sekä tutkijan että valmentajan nimikettä luontevasti kantava Ohtonen siirtyi syksyllä 2018 entistä painotetummin tutkimustehtäviin jatkaen kuitenkin työskentelyä henkilökohtaisten valmennettavien kanssa.
Syksyn ajan Ohtonen on tehnyt väitöskirjaansa, joka on nyt hyvällä mallilla. Väitöstilaisuus ajoittuu tällä tietoa loppukeväälle 2019. Vaikka Ohtosen ykkösurheilijan Niskasen menestykset ovat tulleet pääsääntöisesti perinteisellä hiihtotavalla, niin valmentajan mielenkiinto väitöstutkimuksessa suuntautuu luisteluhiihdon biomekaniikkaan.
Tutkimuksen ja käytännön valmennustyön yhdistämisen vuoksi Ohtonen on esimerkillinen valinta Suomen Valmentajien Vuoden Valmentajaksi. Menestyksen lisäksi valinnassa painotetaan valmentajan osaamista ja lisäksi sitä, että valmentaja on arvostettu omassa lajissaan ja vaikutuspiirissään. Valinnan tekee yhdistyksen hallitus.
Lähde: Suomen Valmentajat ry:n tiedote
LUE MYÖS:
- IS: Kulisseissa muhii – Kalle Rovanperästä tipahtamassa jättiuutinen?
- Ristomatti Hakola paljasti Iltalehdelle – yllätyskäänne!
- Tätä et halua missata! Alisa Vainiosta tipahti mahtava uutinen
- Nyt se on varmaa – NHL-legenda Aleksandr Ovetshkin jättää jäähyväiset
- Suomalaisen UFC-tähden suuri mahdollisuus katosi – kertoo nyt pettymyksestään
- YLE: Selma Räsänen luuli saaneensa tavallisen kolhun – totuus oli paljon rajumpi
- Suomalaisen keihäänheittäjän kausi meni täysin pieleen – nyt edessä tärkeä toimenpide
- Jasmin Kähärältä pysäyttävä tieto – sydämessä todettiin ylimääräistä nestettä
- Keskisormikohun tausta selvisi – suunnistaja kuuli lähtöviivalla hämmentävän kommentin
- Veera Selänne sai töitä legendaarisesta NHL-seurasta – esitti kinkkisiä kysymyksiä pelaajille
- Tätä et halua missata! Alisa Vainiosta tipahti mahtava uutinen
- Ristomatti Hakola paljasti Iltalehdelle – yllätyskäänne!
- Suomalaisen keihäänheittäjän kausi meni täysin pieleen – nyt edessä tärkeä toimenpide
- Nyt se on varmaa – NHL-legenda Aleksandr Ovetshkin jättää jäähyväiset
- Keskisormikohun tausta selvisi – suunnistaja kuuli lähtöviivalla hämmentävän kommentin
- Saara Keskitalon huippukausi sai rajun käänteen – nyt hän kertoo oppinsa
- Suomalaisen UFC-tähden suuri mahdollisuus katosi – kertoo nyt pettymyksestään
- Syöpädiagnoosistaan kertoneen Iivo Niskanen sunnitelmat selvillä
- YLE: Selma Räsänen luuli saaneensa tavallisen kolhun – totuus oli paljon rajumpi
- Seiska: SM-liigasta tuttu Severi Lahtinen vaihtoi alaa – uusi työ selvillä