19-vuotias suomalainen jälleen pisteille alppihiihdon maailmancupissa – ”Olen tyytyväinen”
Kuva: Getty Images
Alppihiihdon maailmancup jatkui uuden vuoden siivittämänä naisten pujottelulla Kroatian Zagrebissa. Sinivalkoista väriä nähtiin jälleen toisella kierroksella, kun Nella Korpio pujotteli kautensa kolmannessa maailmancupissa jälleen pisteille.
Tavanomaista pidempi pujottelurata pisti kilpailijat koville, mutta nuori 19-vuotias alppihiihtäjä kierteli punaiset ja siniset kepit kylmäpäisesti sijoittuen ensimmäisellä kierroksella 27:s. Korpio starttasi kilpailuun numerolla 45.
– No olihan siinä vähän hapoilla ekan kierroksen jälkeen, naurahti Korpio.
Toisella kierroksella Korpio ylitti maaliviivan 7.11 sekunnin erolla kärkeen ja oli kilpailun 20:s.
– Hieman ristiriitaiset tunnelmat kun aikaero oli aika huima kärkiaikaan eikä laskut lähteneet parhaimmalla tavalla. Ekalla kierroksella rytmi oli kateissa ja toisella kierroksella meinasi lähteä pari kertaa laukalle. Tosin näytti kuitenkin siltä, että haasteita oli selkeästi muillakin kilpailijoilla. Olen tyytyväinen, että pysyin pistekannassa kiinni. Tästä kohti parempia laskuja, korkeimpia sijoituksia sekä pisteitä, kommentoi Korpio.
Kilpailun ylivoimaiseen voittoon laski Yhdysvaltain Mikaela Shiffrin, ajassa 2:01.09. Toiselle sijalle Slovakian Petra Vlhova 1.25 erolla Shiffriniin ja kolmanneksi Sveitsin Wendy Holdener (+1.75).
Naisten maailmancup jatkuu 8.tammikuuta Flachaussa pujottelulla. Miehet jatkavat maailmancup mittelöitä pujottelulla ja suurpujottelulla 12.-13.1. Adelbodenissa. Miesten syöksylaskun ja pujottelun maailmancupia kilpaillaan 15.-16.1. Wengenissä. Para-alppihiihtäjä Santeri Kiiverin maailmancupkauden avaus pujotellaan 16.-17.1. Zagrebissa. Lähde: alpineskiteam.fiLUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen EM-joukkue meni uusiksi – loukkaantuminen pudotti yhden nimen
- Suomen uusi pikajuoksutähti paljasti hurjan suunnitelmansa Ylelle – lajikin vaihtuu
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”
- Venäjän olympiapaluu sai rajun vastaiskun – Ukraina vei asian oikeuteen
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Perttu Hyvärinen avautui MTV:lle uran jälkeisestä elämästä – ”Vaarallinen kokemus”
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan