Kotijoukkueet vahvoja Espoossa – Hyökkääjä iski hattutempun
Westend Indians nousi ohi Steelersin Salibandyliigan pudotuspeliviivan yläpuolelle kaataessaan kotonaan jumbo Kooveen 9-5. Illan toinenkin liigaottelu pelattiin Espoossa, ja siinä Oilers kukisti Karhut 8-2.
Espoon Ruotsi-otteluihin Suomen paitaan valittu Valtteri Kainulainen nosti kolmannen erän alussa Westend Indiansin jo 5–1-johtoon, mutta sitkeä Koovee oli nousta vielä rinnalle. Erän puolivälissä tilanne oli jo 6-5 Tuomas Ahon lauottua kolme ja Ristomatti Lummikon yhden pallon isäntien verkkoon. Viimeisellä viisiminuuttisella Indians kuitenkin repäisi uudelleen ja karkasi voittoon Aaro Astalan, Kevin Nylundin ja Janne Jaanuksen osumilla. Isäntien ykkösviisikko teki joukkueensa maaleista seitsemän Valtteri Kainulaisen koottua tehot 3+1, Aaro Astalan 1+3 ja Otto Lehkosuon 2+1.
Tapiolassa Oilers karkasi kahdessa erässä 5–0-johtoon ennen kuin Karhut kolmannessa erässä osui ensimmäisensä. Heikki Iiskola oli illan tehokkain Öljymies saldolla 1+3, Onni Piiparinen ja Santeri Lindfors laukoivat kaksi maalia mieheen.
Perjantaina pelattiin myös Jyväskylässä miesten TEHO Sport Suomen Cupin ensimmäinen välierä, josta Happee jyräsi loppuotteluun kaatamalla Divarin kärkijoukkue FBC Turun 14-2. Illan avausmaalin osui turkulaisten Joakim Ervast, mutta jo ensimmäiselle erätauolla Happee lähti 6–1-johdossa. Happeen Peter Kotilainen ja Vili Liponen kokosivat kumpikin pistesaaliin 1+4. Kaapo Siekkinen laukoi hattutempun.
Miesten TEHO Sport Suomen Cupin toinen välierä Classic–TPS pelataan sunnuntaina 27.1. Tampereella.
TEHO Sport Suomen Cupin finaalihuipennus pelataan 16. helmikuuta, mutta huipennuksen pelipaikka on riippuvainen välierien tuloksista.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Nuori lupaus menehtyi MM-kisoissa – nyt selvisi brutaali tieto onnettomuudesta
- Kova kausi takana – Minja Korhonen palkitsi itsensä lomalla
- Dorothea Wierer paljasti uransa suuren virheen
- Lotta Harala iski salilla – fanit hämmästyivät
- Shokki-ilmoitus: Suomen taitoluistelijahuippu lopettaa uransa 23-vuotiaana
- Traaginen tieto: Olympiavoittaja löytyi kuolleena hotellihuoneestaan
- Norjan hiihdossa täyskäännössä: ”He olivat kumonneet päätöksen”
- HIFK: iso uudistuminen!
- Viime kerrasta lähes kolme vuotta – Suomelle historiallinen tulos
- Sami Jauhojärvi käy miljoonakauppaa – ”Totta kai kun…”
- Iivo ja Kerttu Niskanen: järisyttävä ilmoitus!
- Janni Hussia ei mainittu ollenkaan – totuus tuli nyt ilmi
- MTV: Suvi Minkkinen pohti uransa loppua – vastaus pysäyttää
- Pelihuumori loppui – Suomen ampumahiihtomies lopettaa uransa!
- MM-mitalisti lopettaa – päätös ei tullut helposti
- Traaginen tieto: Olympiavoittaja löytyi kuolleena hotellihuoneestaan
- Suomalainen keihäänheittäjä testasi itseään – tulos herättää hämmästystä
- Iivo Niskasen julkaisu räjäytti somen – fanit ja kilpakumppanit repesivät
- Shokki-ilmoitus: Suomen taitoluistelijahuippu lopettaa uransa 23-vuotiaana
- Jasmi Joensuu avautui rajusti – rehellinen tilitys