Suomalaiset ampumahiihtäjät onnistuivat hienosti – ”Voi kyllä olla tyytyväinen”
Kuva: Getty Images
Ampumahiihdon maailmancup jatkui Saksan Ruhpoldingissa miesten viestillä. Suomi sijoittui joukkueella Jaakko Ranta, Olli Hiidensalo, Tuomas Grönman ja Tero Seppälä 14:nneksi. Viestin voiton vei Norja ennen Saksaa ja Ranskaa.
Ranta onnistui uransa ensimmäisessä maailmancup-viestin avauksessa. Ranta käytti kolme varapatruunaa ja saapui vaihtoon vain 36 sekuntia kärjen jälkeen.
– Voi kyllä olla tyytyväinen omaan avaukseen. Ammunnoissa oli pieniä virheitä ja siihen sitä aikaa tuhrautui, mutta kuitenkin mukava kokemus. Ensimmäisellä ja toisella kierroksella kärkiletkassa mukana, ja näki, että pystyy roikkumaan poikien peesissä. Pienet erot joukkueiden välillä ja siinä ei ole iso ero enää keulaankaan.
Olli Hiidensalo selvitti toisen osuuden vain yhdellä varapatruunalla ja oli tyytyväinen suoritukseensa.
– Hyvä tasapainoinen veto. Hiihto napsun parempaa kuin pikakisassa ja ammuntakin onnistui mukavasti. Tänään ajettiin Jaakkoa sisään aloittajan rooliin ja sen verran hyvin hoiti tonttinsa, että varmasti saa jatkossakin aloittaa.
Tuomas Grönman jatkoi kolmannella osuudella suomalaisten hyviä otteita ja selvitti myös ampumapaikat vain yhdellä varapatruunalla.
– Olli toi hyvän lähtöpaikan ja oli ihan mukava tänään hiihtää. Oli vähän parempi päivä verrattuna muihin tämän vuoden suorituksiin. Harmi, että pystyltä joutui käyttämään yhden varan ja kaverit vähän karkasivat, enkä yksin saanut heitä enää kiinni.
Ankkuriosuudella Tero Seppälä joutui turvautumaan viiteen varapatruunaan, mutta toi Suomen lopulta maaliin 14:ntenä. Kilpailussa oli mukana 27 joukkuetta.
– Tympäisee, että ihan hyvä viesti oli tulossa ja pojat veti hyvin ennen meikäläistä. Ei oikein ammunnat vain onnistu. Kyllä yritin ja koitin sellaisella hyvällä rytmillä ampua, mutta jostain syystä kisoissa ei pysty ulosmitata sitä, mitä treeneissä pystyy vaikka sata kertaa toistamaan, Seppälä harmitteli.
Maailmancup jatkuu Saksan Ruhpoldingissa lauantaina naisten viestillä.
Lähde: Ampumahiihtoliitto
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Naisurheilijoilta vietiin kangasta haarojen välistä – seuraukset olivat melkoiset
- Loukkaantunut Nooralotta Neziri vahvisti nyt ikävän totuuden
- HS:ssä koskettava paljastus kuolleen legendan Mika Immosen viimeisistä hetkistä
- Raju tieto Suomen hiihtotähden loukkaantumisesta – ”50 prosentin mahdollisuus uran päättymiselle”
- Timmissä tikissä – suomalainen naisjuoksija yllätti sensuelleilla kuvillaan
- Krista Pärmäkoskella matkaseurastaan leirillä – ”Sängyssä on tilaa vaikka kahdelle”
- Ruotsissa järkyttävä uutinen suomalaisesta hiihtonaisesta
- Tästä vaiettiin – shokkipaljastus Laura Dahlmeierista
- Kamera kuvasi kehätytön hameen alle – naisen reaktio oli melkoinen
- Sami Jauhojärvi sanoi sen suoraan: Iivo Niskanen puhui ”bullshittiä”
- Yksi oli poissa – Jasmi Joensuu avautui nyt tilanteestaan
- Sami Jauhojärvi sanoi sen suoraan: Iivo Niskanen puhui ”bullshittiä”
- Alisa Vainio paljasti normaalia enemmän – näin ihmiset reagoivat
- Laura Arffman pihalla Ylen hiihtolähetyksestä – nainen paljasti nyt totuuden
- Frida Karlssonin ja hiihtomiehen yhteinen hetki puhuttaa
- Ruotsissa järkyttävä uutinen suomalaisesta hiihtonaisesta
- Kamera kuvasi kehätytön hameen alle – naisen reaktio oli melkoinen
- Tästä vaiettiin – shokkipaljastus Laura Dahlmeierista
- Krista Pärmäkoskella matkaseurastaan leirillä – ”Sängyssä on tilaa vaikka kahdelle”
- Se oli siinä: Kerttu Niskanen ja Juho-rakas vahvistivat ison uutisen