Maailman kovakuntoisimmat urheilijat listattu – Tämä alaston sydäntensärkijä nousi yllättäen ykköseksi!
Kuva: Getty Images
Vuodesta 1954 ilmestynyt urheilun erikoislehti Sports Illustrated tekee vuosittain erilaisia listauksia, joissa se panee paremmuusjärjestykseen urheilijoita.
Hiljattain lehti julkaisi top-50-listan maailman kovakuntoisimmista naisista ja miehistä.
Sijoitukseen vaikuttivat viimeisen 12 kuukauden saavutukset, urheilijan lajin vaatimukset ja riskit, harjoitusohjelman kovuus ja fyysiset ominaisuudet kuten voima, kestävys ja notkeus.
Miesten listan kärkipaikalle nousi amerikkalaisen jalkapallon pelaaja Saquon Barkley. Naisten ykkönen oli viime vuoden tapaan telinevoimistelija Simone Biles (kuvassa).
21-vuotias Barkley on 183-senttinen ja 106-kiloinen. Hän pelaa NFL-joukkue New York Giantsissa keskushyökkääjänä.
21-vuotias Biles on puolestaan vain 145-senttiä pitkä. Hän on nelinkertainen olympiavoittaja Riosta ja 14-kertainen MM-kultamitalisti.
Viime vuonna miesten listauksen kärjessä oli Cristiano Ronaldo, joka tippui nyt toiseksi. Muita mainittavia nimiä miesten listalla olivat kymmenottelun ranskalainen maailmanennätysmies Kévin Mayer, serbialainen tennistähti Novak Djokovic sekä kreikkalainen koripalloilija Giannis Antetokounmpo.
Bilesin lisäksi muita listan kärkinaisia olivat yhdysvaltalainen triathlonisti Gwen Jorgensen, brittijuoksija Dina Asher-Smith, australialainen painonnostaja ja crossfit-urheilija Tia-Clair Toomey sekä kolumbialainen kolmiloikkaaja Caterine Ibargüen.
Koko listan näetä tästä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jasmi Joensuun voitto oli liikaa – nyt riitti ruotsalaisille
- Erityissääntö kävi kalliiksi: Jasmi Joensuu saa vain murto-osan palkintorahasta
- Norjan megatähti paljasti kännisekoilunsa, joka alkoi taksissa oksentamisesta: ”Makasin siellä kuin meritähti”
- Nyt puhuu mies, joka löysi kuolleen Sivert Bakkenin: ”En tuntenut mitään”
- Kulisseissa tapahtuu! IS: Suomen hiihtoliitto saattaa jysäyttää jättiuutisen
- SM-hiihdot 2026 – Kuopio
- Harri Kirvesniemi latoo pöytään kylmän faktan Krista Pärmäkoskesta
- Rasismikohussa ryvettynyt Vilma Nissinen velmuili Viaplaylle: ”Enpä sano mitään”
- Tour de Skin ohjelma tänään – tv-lähetykset, suomalaiset ja tilanne
- Aleksi Valavuori: Hiihdon rasismikohu on ”täysin sairasta”
- Kulisseissa tapahtuu! IS: Suomen hiihtoliitto saattaa jysäyttää jättiuutisen
- ”Sairainta mitä olen nähnyt” – Frida Karlsson joutui tylyn kehokommentin kohteeksi
- Erityissääntö kävi kalliiksi: Jasmi Joensuu saa vain murto-osan palkintorahasta
- Hiihtoliitto jyrähti Vilma Nissiselle – olympiavalinnat nousivat kerralla kysymykseksi
- AL: Jättipaljastus! Krista Pärmäkoski harkinnut olympialaisista vetäytymistä: ”Ei halua lähteä”
- Ulos olympialaisista? Kerttu Niskasen valmentajamieheltä kovaa puhetta Viaplaylla
- Riikka Purra jyrähti hiihtomaailman kohusta: ”Surkeaa, naurettavaa, pikkumaista!”
- Nyt tipahti huolestunut arvio Krista Pärmäkoskesta: ”Oireet ovat sellaisia”
- Urheilucast: SM-liigan kulisseissa tehdään hävyttömiä ratkaisuja
- Aleksi Valavuori: Hiihdon rasismikohu on ”täysin sairasta”