Ruotsi murskasi Suomen salibandynuoret maanrakoon
Kuva: Juha Tamminen
Salibandyn viikonlopun maaottelutapahtuma Espoossa alkoi sinikeltaisissa merkeissä, kun Ruotsin U19-maajoukkue löi suomalaiset ikätoverinsa peräti 11-2. Ruotsi rakensi ratkaisevan eron heti avauserässä, jonka se vei murskaavasti 6-0. Joukkueet valmistautuvat toukokuussa Kanadan Halifaxissa pelattavaan nuorten MM-turnaukseen.
Ruotsi iski avausmaalinsa ottelun neljännellä minuutilla eikä edes Suomen aikalisä tilanteessa 0-2 padonnut hyökyä. Korkealla prässillään Suomen sen omaan päätyyn ahdistanut Ruotsi osui avauserässä sekä ylivoimalla että rangaistuslaukauksesta, ja toiseen erään Nemo Sipilä asteli Suomen maalille kovin yksin jätetyn Oskar Fäldenin sijaan. Toisessa erässä peli tasaantui Ruotsin hiukan kevennettyä painetta, ja tilanteessa 0-8 Suomikin pääsi maalien makuun. Jasper Juuti sijoitti kavennuksen matalalla laukauksella takakulmaan, ja Kaapo Siekkinen iski ylivoimalla perään toisen osuman. Suomen molemmat maalit syötti Samuli Huppunen. Päätösjaksolla Ruotsi taituroi pallon vielä kolmesti Suomen verkkoon, ja viimeiset kavennusmahdollisuudet hiipuivat Konsta Haukkalan korkeasta mailasta saamaan viiden minuutin jäähyyn.
– Leirillä oli juuri käyty läpi Ruotsin korkea prässi ja miten sitä vastaan pelataan, mutta se tempo ei sitten kuitenkaan ollut selkärangassa, Suomen päävalmentaja Atte Juuti mietti.
– Sitten kun vastustaja teki alkuun kolme maalia, alettiin jännittää ja miettiä liikaa. Ensimmäisen erän jälkeen puhuttiin, että aloitetaan uusi peli ja toisessa ja kolmannessa erässähän jo päästiinkin alta pois, päävalmentaja sanoi.
– Mutta kovia pelimiehiä on kieltämättä vastustajalla.
Joukkueet kohtaavat lauantaina uudelleen samassa kaukalossa.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kaksinkertainen SM-mitalisti lopettaa uransa vain 24-vuotiaana – avasi rankat tuntonsa somessa
- Karu totuus tuli julki – IS: Tästä syystä Kalle Palander sai potkut Yleltä
- 16-vuotias suomalaislupaus säväytti – jätti Saga Vannisen ennätyksen taakseen
- Tennisottelu keskeytyi erikoiseen vessadraamaan – pelaaja aneli päästä pois kentältä
- Suomalaisgolfari suli täysin – nousi silti voittoon uskomattomalla tavalla
- Hurja video leviää – maailmanmestari moukaroi päätyseinään asti
- SE-tulos tänä kesänä murskaksi? Silja Kosonen jysäytti heti hirmutuloksen
- Suomalainen juoksija nosti esiin kipeän epäkohdan tasa-arvon puolesta
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Hurja video leviää – maailmanmestari moukaroi päätyseinään asti
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Ilona Mononen räjäytti pankin Brysselissä – suomalaislupaus juoksi hurjan ennätyksen
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Suomen yleisurheiluun nousee uusi nimi – Portugalista kovat lukemat
- Suomalainen juoksija nosti esiin kipeän epäkohdan tasa-arvon puolesta
- Mäkihyppylegenda ajautui kriisiin – uran loppu nyt todellinen uhka
- Topi Parviainen mykistyi Seppo Rädyn treenitarinoista – ”Ei semmoiseen pysty”