Läpiajo-podcast: Henri Toivoniemen mielestä nykyään ei enää pärjäisi hänen torjuntatyylillään – ”Kansainvälinen peli on mennyt niin järjettömän nopeaksi”
Kuva: Juha Tamminen
Yksi kaikkien aikojen maalivahdeista, Henri Toivoniemi on Suplan tuoreen Läpiajo -podcastin vieraana.
Oilersin ja Suomen miesten maajoukkueen maalivahtivalmentaja kertoi, miten nykyinen valmennus eroaa hänen vuonna 2014 päättyneen peliuransa aikaiseen.
– Kyllähän se oli silloin joukkeen toisen maalivahdin kanssa juttelua. Ei ollut nykyaikaista maalivahtivalmennusta. Se oli aika pitkälle omaan pään sisällä mietiskelyä ja videoiden katselua, hän kertoo podcastissa.
Maalivahtipeli on myös itsesssään kokenut suuren mullistuksen viimeisen kymmenen vuoden aikana ja koko ajan mennään eteen päin.
– Kansainvälinen peli on mennyt niin järjettömän nopeaksi, että maalivahtien pitää joka paikasta saada tuhannesosia, jotta ehdittäisiin pallon eteen. Jos luet peliä väärin tai pelaat liian kaukana, ei ole mitään toivoa. Sisältä pitäisi pystyä pelaamaan ja tolppien välissä. Silloin prosentit torjumiseen nousevat olennaisesti.
– Kun itse pelasin, pystyi olemaan paljon enemmän ulkona ja peittämään, mutta nyt ollaan jo niin paljon taitavampia ja peli paljon nopeampaa, hän kertoo.
Toivoniemi kertaa pelien jälkeen valmennettavien maalivahtiensa kanssa asioita, joita ollaan käyty aiemmin harjoituksissa lävitse. Epäonnistumisia ei aina muistella.
– Riippuu missä vaiheessa kautta mennään, mutta välillä katsotaan jälkeen päin, miten harjoitellut asiat ovat pelissä toimineet ja välillä ei katsota videoita ollenkaan. Riippuu myös todella paljon, missä vaiheessa maalivahti on kauttaan. Joskus nollataan vain tilanne mahdollisimman nopeaa. Yleensä en tykkää kauheasti maaleja näyttää. Tärkeämpää ovat tilanteet, joita ollaan harjoiteltu.
Toivoniemi voitti Salibandyliiga-urallaan kuusi Suomen mestaruutta, kaksi hopeaa ja yhden pronssin. Maajoukkueuran myötä palkintokaapista löytyy kaksi MM-kultamitalia.
Kuuntele Suplan Läpiajo-podcastin tuorein jakso kokonaisuudessaan tästä.
LUE MYÖS:
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Immu Fight Nightin kysyntä jäi vaisuksi – Nordiksella turvauduttiin erikoisratkaisuun
- Hurja näytös häkissä: Nanna Karalahti kertoi, mikä muutti kaiken
- Armand Duplantis villiintyi voitonjuhlissa – juomat lensivät päälle
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Immu Fight Night 2026: Ottelijat, tulokset, uutiset
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Ampumahiihdosta iloinen perheuutinen – kaksi tähtinimeä odottaa vauvaa
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Sydney Sweeney riisuutui urheilun puolesta – videolla heti kymmeniä miljoonia katsojia
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Immu Fight Nightin kysyntä jäi vaisuksi – Nordiksella turvauduttiin erikoisratkaisuun
- Draamaa miesten seiväskisassa – Armand Duplantis nosti riman ME-korkeuteen