Lentopalloliitto on nimennyt uuden toimitusjohtajan: Entinen maajoukkuepelaaja tarttuu ohjaksiin – ”Minulla on iso intohimo tähän työhön ”
Kuva: Getty Images
Lentopalloliiton hallitus nimesi helsinkiläisen Seppo Siika-ahon liiton uudeksi toimitusjohtajaksi kokouksessaan tiistai-iltana Helsingissä.
Siika-aho aloittaa toimitusjohtajana 1. toukokuuta. 49-vuotias Siika-aho on entinen maajoukkuepelaaja ja tällä hetkellä hän toimii helsinkiläisen PuMa-Volleyn puheenjohtajana ja juniorivalmentajana sekä Etelä-Suomen Lentopallon hallituksessa. Hän on ollut myös Lentopalloliiton hallituksessa 2006-2009 ja varapuheenjohtajana 2010.
Siika-aho tulee Lentopalloliiton palvelukseen Nets Oy:stä, jossa hän on toiminut kumppanimyynnin ja palvelukehityksen parissa.
– Tähän työhön Lentopalloliitossa minulla on iso intohimo. Sen ehkä huomasi parhaiten siitä, että mikään isokaan työpaikka ei ole jännittänyt minua näin paljon, Siika-aho kertoo.
– Oma työurani on ollut hyvin pitkä ja samalla tavallaan monimuotoinen koulutus tähän toimitusjohtajan tehtävään. Työssäni on usein ollut kyse muutosjohtamisesta ja toiminnan kehittämisestä. Olen tosi innoissani ja odottavin mielin tulevasta tehtävästä. Työuraltani löytyy paljon hyvin erilaisia asioita, joita pystyy hyödyntämään tässä työssä.
– Lentopalloliitossa on tapahtunut paljon henkilövaihdoksia lyhyessä ajassa. Tämä on nyt paikka, missä asioita voi miettiä tuoreella tavalla, mutta samaan aikaan täytyy pitää katse pallossa ja huolehtia siitä, että tärkeät asiat tulee hoidettua.
– En tietenkään voi vielä tietää liiton asioista paljon, mutta haluan keskustella kaikkien liiton ihmisten kanssa ja myös niiden kanssa, jotka ovat liitosta lähteneet.
– Työni virallinen alkamisaika on 1.5., mutta nykyinen työnantajani Nets ymmärtää tähän työhön ryhtymisen aikataulupaineet ja pystyn aloittamaan joustavasti jo ennen sitä tarttumalla ainakin tärkeimpiin asioihin, Siika-aho kertoo.
Faktaa
Syntynyt 8.12.1969
Seurat
Muhoksen Pallo-Salamat
Pieksämäen NMKY
Jyväskylän Metso-Lentis
131 SM-sarjan ottelua
41 maaottelua vuosina 93-94
EM-kisat Turku 1993
Maailmanliiga 1993
Lähde: Lentopalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen EM-joukkue meni uusiksi – loukkaantuminen pudotti yhden nimen
- Suomen uusi pikajuoksutähti paljasti hurjan suunnitelmansa Ylelle – lajikin vaihtuu
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”
- Venäjän olympiapaluu sai rajun vastaiskun – Ukraina vei asian oikeuteen
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Perttu Hyvärinen avautui MTV:lle uran jälkeisestä elämästä – ”Vaarallinen kokemus”
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- IL: Suomalaisurheilijoiden pitkä parisuhde ohi – vahvistus tuli Kalevan kisojen yhteydessä
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Suomen uusi pikajuoksutähti paljasti hurjan suunnitelmansa Ylelle – lajikin vaihtuu
- Emma Tainio avautui rajusti Kalevan kisojen pettymyksestä – ”Jättää sydämen tyhjäksi”
- Pitkä kilpailutauko muutti kaiken – Viivi Lehikoinen kertoo nyt suoraan
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Suomen EM-joukkue kasvoi – yksi nimi joutuu vielä piinaavaan odotukseen
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”