Ursula Wikström harmittelee: ”En ole ollut tällä viikolla oikein iskukunnossa”
Kuva: Getty Images
Ursula Wikström tehtaili perjantaina viisi birdietä ja selvitti tiensä Jordaniassa pelattavan Ladies European Tourin, Euroopan Seniori Tourin ja Challenge Tourin yhteiskilpailun, Jordan Mixed Openin päätöskierrokselle. Wikström jakaa tässä vaiheessa sijaa 43 tuloksellaan 143 (-1) Vantaalaisen tuloskortteihin on kirjattu tähän mennessä tulokset 74 ja 69. Ayla Golf Clubilla pelattava kilpailu on sikäli historiallinen, että kilpailun voitosta ja samoista palkintorahoista kilpailee kolmen eri kiertueen pelaajat.
– En ole ollut tällä viikolla oikein iskukunnossa, mutta onneksi tuolla kentällä on kuitenkin saanut kaivettua itsestään edes pikkusen paremman vaihteen päälle. Siihen nähden tämän päivän taistelu oli ihan ok. Mutta kiva ollut pelata vähän erilaisessa seurassa tällä viikolla, summasi Wikström.
– Ja tuleehan tässä samalla bongattua uusi golfmaa. Hiekan keskelle rakennettu kenttä on tiiltä katsoen melko simppeli mutta greeneillä on sitten jo vähän muotoja. Ja tuulikin tekee hommasta mielenkiintoisempaa, jatkoi Ursula
Wikströmille kirjattiin perjantaina 10 väyläosumaa, 16 viheriöosumaa ja 31 puttia.
Kilpailun kärkipaikalla golfaa kuukausi sitten Australiassa pelatun Women’s NSW Openin voittanut Englannin Meghan MacLaren. Englantilainen on tilanteessa -13, mutta hänellä on vielä muutama väylä pelaamatta. Toisena on kierroksensa jo päättänyt Challenge Tourilla pelaava Hollannin Daan Huizig tuloksellaan 132 (-12).
Kisan toinen suomalainen, Noora Komulainen selvitti hänkin tiensä jatkoon ja jakaa par tuloksellaan 144 sijaa 55.
Lähde: Tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- 330 000 euron moka – Suomalaisen urheilujärjestön pomolle potkut!
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Aikataulu, tv, tulokset
- Vilma Nissinen vaihtoi hiihtoasun bikineihin – eksoottiset lomakuvat!
- Shokkipäätös: Mäkihyppytähti lopettaa uransa 24-vuotiaana – ”Se oli siinä”
- Ville Peltonen: Lähtö Sveitsistä – tämä tiedetään
- F1:n sääntöfarssi syvenee: Kaikki uusiksi ennen seuraavaa kisaa
- Alisa Vainiosta kajahti yllätysuutinen
- 38-vuotias urheilutähti katosi kesken kisan – löydettiin kuolleena
- Suomen hiihtomieheltä kova päätös: ammattilaisura ohi – ”Aika palata työelämään”
- Kamala onnettomuus Argentiinassa – ralliauto syöksyi yleisöön, video ei herkimmille
- Suomen hiihtomieheltä kova päätös: ammattilaisura ohi – ”Aika palata työelämään”
- Alisa Vainiosta kajahti yllätysuutinen
- 38-vuotias urheilutähti katosi kesken kisan – löydettiin kuolleena
- Hyytävä kolari: Suomalainen rata-autoilija on kuollut
- Shokkiuutinen: Suvi Minkkisen kilpasiskolle asennetaan implantti selkään – pitkä toipumisjakso
- 20-vuotias suomalaismörssäri kiskaisi kauden kärkituloksen: ennätyskaari!
- Kuuma suhdehuhu: Kaksi tähtihiihtäjää viihtyvät yhdessä
- Kamala onnettomuus Argentiinassa – ralliauto syöksyi yleisöön, video ei herkimmille
- Mikä mittelö! Petter Northug pesi Johannes Kläbon loppukirissä
- Naisnyrkkeilijä riisui alasti punnituksessa – näin kävi ottelussa