Raskaansarjan nyrkkeilijä itsevarmana huippuotteluun – ”En hätkähdä iha pienestä”
Kuva: Getty Images
Raskaansarjan Suomen mestari Krenar Aliu, 19, lähtee itsevarmana tulevana sunnuntaina Töölön Kisahallissa iskettävään nyrkkeilyn Suomen mestaruuskilpailujen loppuotteluun Sebastian Kenviniä, 24, vastaan.
Mestarivalmentaja Pekka Mäki kertoi hänen seuraansa Ringside Gymiä edustavan Kenvinin olevan hiomaton timantti ja ettei hän olisi yllättynyt, vaikka Kirkkonummen Nyrkkeilykerhon Aliu kokisi SM-finaalissa elämänsä yllätyksen.
– Olen fyysisesti ja henkisesti valmis kohtaamaan Pekan vihjaamat yllätykset. En hätkähdä iha pienestä. Valmistauduin SM-finaaliin Pietarin sparrileirillä 12 päivää, Aliu sanoo.
– Pekka on seurannut tekemisiäni niin kauan että hän varmaan tietää heidän kundinsa saavan kehässä kylmää kyytiä. Odotan kyllä innolla Sebastianin kohtaamista!
Vuonna 2016 nuorten EM-pronssia iskenyt Aliu oli viime vuonna lähellä ensimmäisen aikuisten arvokilpailumitaliaan. EU-mestaruuskilpailuissa Espanjassa Aliu hävisi puolivälieräottelunsa kyseenalaisesti hajaäänituomiolla, eikä Suomen joukkueen tekemää protestia tuomiosta hyväksytty.
Suomen Olympiakomitea on nimennyt Aliun kesän Euroopan kisoihin, jotka ovat samalla miesten osalta myös Euroopan mestaruuskilpailut. Myös muut Olympiakomitean kisoihin nimeämät nyrkkeilijät Mira Potkonen, Elina Gustafsson, Muhammad Abdilrasoon ja Arslan Khataev nousevat SM-kehään tulevana viikonloppuna.
SM-välierät isketään tulevana lauantaina ja loppuottelut sunnuntaina. Molempina päivinä ottelutilaisuudet alkavat kello 13.00 ja 17.30.
Lähde: SM-kilpailuiden tiedote
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sprinttipettymys Drammenissa – Jasmi Joensuu ei säästellyt sanojaan
- Suomen tähtinimi jäi kauas kärjestä – Kaisa Mäkäräinen: ”pitäisikö vaihtaa pari?”
- IL: Kulisseista paljastus – Suvi Minkkinen takoi muhkeat tulot!
- Johannes Kläbo jakoi kuvan sairaalavuoteelta – ”sain aivotärähdyksen”
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Ella Junnila avautuu vaikeasta ajasta – ”maailmaa sai katella sängyn pohjalta”
- Johannes Kläbo teki hirmuisen tilin – Iivo Niskanen jäi kauas taakse
- Ruotsin mieshiihto kaaoksessa – lajilegendalta armoton arvio
- Frida Karlsson päätyi epätoivoiseen ratkaisuun – latasi suoran kommentin joukkuekaverista IL:lle
- Uutispommi: Ilkka Herolan kilpakumppani ja olympiavoittaja lopettaa uransa!
- Suomalainen hiihtolegenda nähdään jälleen kisaladuilla
- Johannes Kläbo vietiin sairaalaan – tämä on tilanne nyt
- Se oli siinä – Joni Mäki teki kovan päätöksen
- Suuri nimi on poissa – olympiakultaa voittanut juoksija on kuollut
- Hurjaa draamaa Drammenissa – Johannes Kläbo kaatui rajusti ja loukkaantui!
- Apu: Arsi Ruuskasen testitulos hämmästytti leirillä – ”hitto tuolla on kova kone”
- Wilma Murto: yllätysuutinen!
- Johannes Kläbo teki hirmuisen tilin – Iivo Niskanen jäi kauas taakse
- Norjan hiihdon supertähti tyri pahasti – Sami Jauhojärveltä kylmäävä väite