Salibandyliigan mestaruus ei ratkennut – Veitsi kurkulla pelannut vierasjoukkue huippuesitykseen

Naisten Salibandyliigan mestaruus ei ratkennut vielä vappuaattona. Veitsi kurkulla pelannut Porvoon Salibandyseura löi huippuesityksellä SB-Pron 4-1 ja kavensi voitoiksi 1-3. Pro saa seuraavaksi yrittää sarjan katkaisemista lauantaina kotonaan Klaukkalassa.
Tänään PSS sai 535-päisen kotiyleisönsä edessä viimeinkin vahvan alun, kun jo ensimmäisellä kympillä maalille unohdettu Ella Sundström iski 1-0 ja Veera Nousiainen linkosi kaukaa yläputken alle 2-0. Heti erätauon jälkeen kilahti jo kolmannen kerran, kun puolustaja Inka Lampisen millintarkka laukaus suhahti takayläkulmaan ohi maskissa olleen Pro-vahti Tiltu Siltasen.
SB-Pro tuli päätöserään todella kovaa, ja Ina Lemisen laukaus pienestä kulmasta yllätti kotijoukkueen maalivahti Arla Salon jo toisella minuutilla. Perään PSS kolisteli niin Pron ylärimaa kuin tolppaakin, mutta jännitys säilyi loppuhetkille saakka. Pelikellossa oli jäljellä vielä yli kolme minuuttia, kun SB-Pro otti maalivahdin pois ja haki kavennusta kuudella. Avopaikat jäivät kovalla asenteella peittänyttä PSS:aa vastaan kuitenkin aukeamatta, ja viimeisen minuutin aluksi Ella Sundström linkosi tyhjään verkkoon illan toisen osumansa ja loppunumerot.
– Nyt puolustettiin oikeastaan parhaiten oikeastaan koko pleijareissa, PSS:n päävalmentaja Jukka Kouvalainen kiitti joukkuettaan Yle Urheilun haastattelussa.
– Jännitys on tuonut paljon pallollisia virheitä aikaisempiin peleihin ja vähän niitä tuli tänäänkin, mutta pääsääntöisesti hoidettiin oma pää niin kuin piti. Lisäksi loistavia torjuntoja Arla Salolta, joka piti meitä pinnalla silloin kuin piti.
– Jotenkin ei oltu tänään hereillä ihan alusta asti, SB-Pron maalintekijä Ina Leminen harmitteli.
– PSS:llä oli kova tahtotila ja meillä taas oma tekeminen ei ihan sillä tasolla kuin aikaisemmissa peleissä. Paljon petrattavaa jäi, mutta luotto on kova omaan tekemiseen, Leminen vakuutti Ylelle.
Lähde: Salibandyliitto
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Paljastus: Reetta Hurskeen henkilökohtaisessa elämässä iso muutos
- Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus – jälki olikin sitten rumaa
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa