Tässä se on! – Suomen joukkue nimetty ensi kesän Euroopan kisoihin

Kuva: Getty Images
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö on nimennyt Suomen joukkueen ensi kesän Euroopan kisoihin. Euroopan kisat järjestetään Minskissä Valko-Venäjällä 21.-30.6.2019.
Minskissä kilpaillaan 23 lajissa ja kisoihin odotetaan noin 4000 urheilijaa 50 Euroopan maasta. Euroopan kisat, kuten muutkin Olympiakomitean vastuulla olevat monilajiset arvokilpailut, ovat osa Huippu-urheiluyksikön lajien kehittämis- ja tukikokonaisuutta. Näiden kisojen kautta tuetaan potentiaalisimpien urheilijoiden matkaa kohti olympialaisia.
Suomen edustajiksi on jo aiemmin nimetty 10 urheilijaa. 29.4. tehdyn toisen valinnan jälkeen Suomen joukkueen kokonaismäärä on 35 urheilijaa.
Suomen joukkueessa on kaksi olympiamitalistia, nyrkkeilijä Mira Potkonen ja trap-ampuja Satu Mäkelä-Nummela, joka sijoittui viidenneksi vuonna 2015 järjestetyissä ensimmäisissä Euroopan kisoissa.
Huippu-urheiluyksikkö on valmistellut valintakriteerien mukaiset urheilijavalinnat Euroopan kisoihin yhteistyössä lajiliittojen valmennusjohdon kanssa. Urheilijoiden valinnoissa huomioidaan kansainväliset lajikohtaiset Euroopan kisojen valintakriteerit. Nämä asettavat reunaehdot valintakriteereille, joita kansallisten olympiakomiteoiden on noudatettava.
Huippu-urheiluyksikkö on valinnut joukkueeseen urheilijoita, joilla se arvioi olevan kansainvälisten näyttöjen sekä urheilijoiden ja joukkueiden kehitysennusteen perusteella realistinen mahdollisuus sijoittua 8 parhaan joukkoon. Euroopan kisoihin on voitu valita harkinnalla myös uransa nousujohteisessa kehitysvaiheessa olevia urheilijoita, jotka Huippu-urheiluyksikkö arvioi kansainvälisten näyttöjen sekä urheilu-uran kehityksen perusteella tulevaisuuden arvokilpailumenestyjiksi.
Kisaoperaatiosta vastaava Huippu-urheiluyksikön varajohtaja Leena Paavolainen kertoo, että Minskin Euroopan kisat ovat tärkeä välietappi matkalla kohti Tokion kesäolympialaisia 2020.
– Minskin kisat ovat tärkeä virstanpylväs sekä urheilijoille että olympiajoukkueen taustatiimille. Kisat ovat 10 lajissa osa Tokion karsintajärjestelmää ja Minskissä hiotaan myös joukkueen kisavalmisteluja ja taustatiimejä kohti Tokiota, Paavolainen sanoo OK:n tiedotteessa.
Euroopan kisat, European Games, Minsk (BLR) 21.-30.6.2019
Joukkueen voit katsoa tästä.
Lähde: Olympiakomitean tiedote
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tämä peli ei enää vetele – vaimolta suora viesti Sami Jauhojärvelle
- Krista Pärmäkoskelta melkoinen päivitys – ”Paljon on muuttunut”
- Tarrataanpa takamukseen – suomalaisella naisjoukkueella melkoinen rutiini
- Annimari Kortteen uusi look ällistyttää – ”Vau”
- Lotta Harala ällistyi Wilma Murron tempusta ”kaiken kansan” edessä
- Ronnie O’Sullivan nöyryytti – kilpakumppani hämillään: ”En tiedä, mitä olen tehnyt suututtaakseni hänet”
- Ura ohi: Suomalainen hiihtoässä tekee nyt historiallisen aluevaltauksen
- MN: Näin aviomies jätti Laura Arffmanin – tässä vaiheessa alkoi viha
- Ei sille mitään voi: Nooralotta Neziri joutui nyt hyväksymään brutaalin totuuden
- Raju viesti rajan takaa: Venäjän hiihtotähti avasi nyt suunsa
- Annimari Kortteen uusi look ällistyttää – ”Vau”
- Ronnie O’Sullivan nöyryytti – kilpakumppani hämillään: ”En tiedä, mitä olen tehnyt suututtaakseni hänet”
- Wilma Murron kilpasisko koki rajun muodonmuutoksen – ei suostunut näyttämään kasvojaan
- MN: Näin aviomies jätti Laura Arffmanin – tässä vaiheessa alkoi viha
- Ura ohi: Suomalainen hiihtoässä tekee nyt historiallisen aluevaltauksen
- Käänne: Kalle Palanderille uusi mediapesti
- Kehätuomari jäi kiinni ”itse teosta” kehätytön kanssa – kuva leviää kulovalkean tavoin
- Lotta Harala ällistyi Wilma Murron tempusta ”kaiken kansan” edessä
- Mari Ederiltä yllättävä paluu ampumahiihtomaajoukkueen toimintaan
- Raju viesti rajan takaa: Venäjän hiihtotähti avasi nyt suunsa