Suomalaisnyrkkeilijät upeisiin voittoihin Valko-Venäjällä – ”Tosi hyvä matsi, sain tosi hyvin irti itsestäni”

Historian toiset Euroopan kisat on saatu käyntiin Valko-Venäjällä. Avauspäivänä suomalaisista tositoimissa olivat jousiampujat sekä nyrkkeilijöistä Muhammad Abdilrasoon ja Krenar Aliu.
Suomalaisnyrkkeilijöiden kisaurakka Minskissä käynnistyi voittoisasti. Muhammad Abdilrasoon otti alle 75-kiloisissa selvän 5-0 -pistevoiton Slovenian Aljaz Venkosta ja eteni 32 parhaan joukkoon. Lauantaina vastaan tulee Ukrainan Oleksandr Khyzhniak.
– Tosi hyvä matsi, sain tosi hyvin irti itsestäni. Minulla on ollut vähän vaikeuksia, mutta sain hoidettua itseni hyvin kuntoon. Katsottiin vastustajaa videolta mun valmentajan kanssa, laadittiin hyvä taktiikka ja toteutettiin se. Ensimmäinen matsi on nyt hoidettu, ja pääsen toiseen matsiin rentona, yhtenä neljästä nyrkkeilijästä sarjassaan ensimmäiselle kierrokselle arvottu Abdilrasoon totesi.
Krenar Aliu sai alle 91-kiloisissa vastaansa nuoren romanialaisen Alberto Biron. Aliu pehmensi vastustajansa perusvarmalla nyrkkeilyllä ja eteni 16 parhaan joukkoon. Vastaan tulee seuraavaksi Valko-Venäjän Uladzislau Smiahlikau.
– Vastustaja oli mulle täysin tuntematon kaveri, ja se on aina vaikea tilanne. Etukäsi toimi hyvin ja pyrin vain pitämään perusasiat mielessä. Kyllä tässä matsissa mun kokemus oli ratkaisevassa roolissa, Aliu sanoi.
Miesten nyrkkeilyssä Euroopan kisoilla on EM-arvo, mikä nostaa kisojen merkitystä entisestään. Sekä tähtäin- että taljajousessa ammuttiin perjantaina ranking-kierrokset, joiden pohjalta määriteltiin pudotuskaaviot. Samuli Piipon tulos 638 oikeutti sijaan 36, Taru Kuoppa puolestaan tähtäsi 23:nneksi tuloksella 626. Mikko Juutilainen keräsi taljajousessa tuloksen 683 sijoittuen ranking-kierroksella 14:nneksi.
Lähde: Tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä