Mikko Korhosen haave toteutui
Kuva: Getty Images
Suomen ykkösgolfaaja Mikko Korhonen saavuttaa yhden jokaisen golf-ammattilaisen haaveista loppuviikosta. Korhonen ansaitsi paikkansa kautta aikojen toisena suomalaispelaajana The Openiin – vain Mikko Ilonen on aiemmin saavuttanut saman.
Tieto siitä, että osallistuminen toteutuu, tavoitti golf-ässän Espanjassa kesken kisan.
– Kun kuulin, että pääsen mukaan The Openiin, tuntui tietysti hyvältä, mutta vähän epäuskoiselta. Tieto tuli Valderraman kisan ensimmäisen päivän aikana. Sain tiedon ensimmäisen kierroksen jälkeen. Tietysti tieto toi lisävirtaa ja ja onnen tunteen, mutta samalla vähän myös sellaisen ajatuksen, että ”mitä, minäkö muka pääsen The Openiin….”, Korhonen muistelee tiedon varmistumista.
– Kutsu oli perusbrittiläisen kohtelias. Järjestäjä, R&A eli Royal & Ancient Golf Club, kysyi viestissään, että ”haluaisinko minä mukaan”. No, vastaus oli tietysti selvä.
Korhonen on nyt suuressa näyteikkunassa, maailman parhaiden kanssa legendaarisessa kilpailussa. On selvää, ettei kyse ole vain normaalista kilpailusta.
– Kyllä tämä kisa on SE kisa golfissa. Nyt kilpailu on järjestyksessään 148. ja siellä valitaan ”The champion golfer of the year” ja voittajalle jaetaan Claret Jug. Onhan tämä sellainen epätodellinen haava, joka on joskus pikku poikana syntynyt. Vuosien varrella haave on mennyt vähän kaukaisemmaksi, mutta viime ja tämän kauden aikana on käväissyt jo mielessä, että tässä taitaa olla mahdollisuus.
– Valmistautuminen kisaan pyritään tekemään kuitenkin normaalirutiinien kautta. Ehkä vähän terävämmin, huolellisemmin ja kaikilta osin paremmin, tosin, Korhonen korostaa.
The Open alkaa torstaina. Kilpailua voi seurata Viasatin ja Viaplayn kautta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Motonet GP Kuortane 20.6.2026: Aikataulu, tv, osallistujat
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa