Ristomatti Hakola muisti lopettanutta Martti Jylhää hulvattomalla kalsarihevivideolla – ”Kiitos sadoista yhteisistä öistä ahtaissa parisängyissä”
Torstaina uransa päättymisestä ilmoittanut maastohiihtäjä Martti Jylhä sai joukkuekaveriltaan Ristomatti Hakolalta vitsikkäät terveiset hiihtoeläkeläisen päivilleen.
Hakola julkaisi Instagram-tilillään videon, jossa kaksikko eläytyy leikkimään muusikoita kalsarisillaan.
– Kiitos kaikista sadoista yhteisistä öistä ahtaissa parisängyissä. Kiitos tuhansista perässä hiihdetyistä ja vedätetyistä kilometreistä. Kiitos esimerkistä ja hauskoja eläkepäiviä. Ilo oli mun puolella ❤ Video puhukoon puolestaan – it was one hell of a ride 🎉, Hakola kirjoitti postauksensa kylkeen. Jylhä saavutti nuorten maailmanmestaruuden 10 kilometrillä ja hopean sprintissä vuonna 2007. Maailmancupissa hänen paras saavutuksensa oli Davosin sprintin kakkossija 2013. Hiihto on vienyt Jylhän myös mukaan kansainvälisen kabinettitason päätöksentekoon FIS:n urheilijakomissiossa. Hän aloitti komission miespuolisena puheenjohtajana toukokuussa. – Se pesti jatkuu vielä kahden seuraavan kauden ajan ja on viemässä minua aina FIS:n Councilin jäseneksi asti, joten pääsen edelleen elämään huippuhiihdon ytimessä. Olen myös päässyt kehittämään välineitä maailman parhaille hiihtäjille ja tämä kaikki työ toivottavasti jatkuu tulevaisuudessakin, Jylhä kommentoi Hiihtoliiton tiedotteessa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista