Alppihiihdon maailmancup alkaa viikonloppuna – Itävallan Söldenissä mukana kolme suomalaista

Alppihiihdon maailmancup avataan tulevana viikonloppuna, 26.-27.10., suurpujottelulla Itävallan Söldenissä. Rettenbachin jäätiköllä maailmancupkauden ensimmäisessä suurpujottelussa nähdään lähtöviiksellä kolme suomalaista alppihiihtäjää: Samu Torsti, Marlon Sjöberg ja Riikka Honkanen.
Lauantaina naisten suurpujotteluun starttaa Söldenissä debytoiva Riikka Honkanen.
– Valmistautuminen tulevaan kauteen on tuntunut hyvälle. Toukokuussa oli pari lumileiriä, kesä-elokuu fysiikkaharjoittelua ja pari lumipäivää myös elokuussa. Syyskuu meninkin Argentiinassa. Minulla on ollut hyvä valmistautuminen kauteen, joten voin lähteä levollisin mielin kauden avaukseen. Totta kai odotan, että pääsen jo heti Söldenissä toiselle kierrokselle, kommentoi Honkanen.
Sunnuntaina miesten kilpailussa nähdään Samu Torsti ja ensimmäistä kertaa maailmancupia Söldenissä laskeva Marlon Sjöberg.
– Syksy ei ole ollut helppo. Uusi valmennus on tuonut huomattavasti isommat kuormituksen harjoitteluun ja haasteita on ollut matkan varrella. Myönnettäköön, että ensimmäistä kertaa tuntuu, että kauden avaus tulee nopeammin kuin aiempina vuosina. Lähden kuitenkin kauden avaukseen hyvällä fiiliksellä ja menestymään, sekä tekemään sitä hyvää laskemista, jota viime viikkoina on nähty, sanoo Torsti.
Miesten alppimaajoukkueeseen kesällä noussut Marlon Sjöberg lähtee ensimmäiseen Söldeniin kisaansa odottavaisin mielin.
– Kisarinteeseen päästiin tutustumaan jo viime viikolla, joten nyt voin vain odotella innolla viikonloppua ja kisakauden starttia, kommentoi Sjöberg.
Lähde: Ski Sport Finlandin tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään