Korkeushypyn maailmanmestaruus jo kolmannen kerran venäläiselle – toiseksi ponnisti superlahjakkuus uudella nuorten maailmanennätyksellä!

Venäläinen Maria Lasitskene voitti naisten korkeushypyn maailmanmestaruuden jo kolmannen kerran. Huipputasokas kilpailu päättyi hänen kolmeen yritykseensä korkeudesta 208. Se ei vielä ylittynyt, mutta 204:n ylitys ensimmäisellä yrittämällä toi mestaruuden.
Ukrainan Jaroslava Mahutshikh, 18, ponnisti toiseksi samalla tuloksella voittajan kanssa. Hän ylitti korkeuden kolmannellaan ja teki samalla 19-vuotiaiden maailmanennätyksen. Yhdysvaltain Vashti Cunningham oli kolmas ylitettyään kaksi metriä.
Kenian Beatrice Chepkoech ei jättänyt mitään sattumaan varaan naisten 3000 metrin estejuoksussa. Hän juoksi reilut 2000 metriä alle hänen omissaan nimissään olevan ME:n alitusta enteilevää vauhtia. Chepkoech hiipui hieman juoksun lopussa, mutta voitti mestaruuden huippuajalla 8.57,84.
Mestaruutta puolustanut Yhdysvaltain Emma Coburn oli toinen ennätyksellään 9.02,35 ja Saksan Geza-Felicitas Krause kolmas Saksan ennätyksellä 9.03,35. Hienon juoksun teki myös Tanskan Anna Emilie Møller oltuaan 7:s maansa ennätyksellä 9.13,46.
Ennakkosuosikki, Yhdysvaltain Ajee Wilson tuli kärjessä naisten 800 metrin loppusuoralle, mutta hiipui MM-pronssille ajalla 1.58,84, kun Ugandan Halimah Nakaayi ajoitti väkevän kirinsä oikein ja voitti mestaruuden maansa ennätyksellä 1.58.04. Wilsonin ohi loppusuoralla pyyhälsi myös maajoukkuetoveri Raevyn Rogers, joka oli toinen ajalla 1.58,18.
Juoksussa pidettiin hyvää vauhtia alusta lähtien. Jamaikan Natoya Goule vei 400 metriä Wilsonin rinnalla ajassa 57,96.
Lähde: Urheiluliitto
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle