Liigajohtaja viihdytti 1400-päistä yleisöä peräti 14 maalilla!
Kuva: Juha Tamminen
Salibandyliigaa johtava Classic sai tänään verrytellä maalintekovirettään, kun se murskasi kotonaan 1 411 katsojan edessä OLS:n peräti 14-2. Sunnuntain muut voittajat olivat Happee ja EräViikingit.
Eilen kotonaan Tiikerit kaatanut OLS jaksoi tänään Tampereella puristaa ottelun avausmaalin, mutta jo ennen ensimmäistä erätaukoa Classic oli karannut 5–1-johtoon. Pelin puolivälissä Sami Johansson laukoi taululle jo numerot 10-1, mutta toisella puolikkaalla mestarit nostivat jo jalkaa kaasulta. Classicin ykkösviisikossa Eemeli Salin ja Sami Johansson rohmusivat tänään kumpikin tehot 3+2, kakkosessa pommitti Ville Lastikka saldon 3+1.
Syksyn ensimmäisen kotiottelunsa Jyväskylän jäähallissa paistatellut Happee palasi tänään Monitoimitalolle, jossa hirvilauma viihdytti fanejaan kaatamalla Steelersin 9-6. Helpolla ei voitto tullut, sillä altavastaaja sinnitteli kaksi erää tasalukemiin 5-5 ja nousi vielä neljä ja puoli minuuttia ennen loppusummeria maalin päähän. Lopullisten iskujen lyöjäksi nousi illan hahmo Jami Manninen, joka nosti Teräsmiesten tyhjään nuottaan illan neljännen ja viidennen osumansa. Syöttöpisteitä Manninen ehti kerätä yhden. Happeen Joel Lahti keräsi tehot 0+4 ja Steelersin Nico Jonaeson 3+0.
Jalkapallo edellä alkanut savolainen palloilusunnuntai jatkui Kuopiohallissa, jossa Welhot taipui EräViikingeille lopulta maalein 3-6. Helsinkiläiset johtivat toisen erän jälkeen 4-1 ja pystyivät kolmannessa kuittaamaan Welhojen kaksi kavennusta uusilla lisäosumilla. Mika Moilanen laukoi kaksi maalia EräViikingeille ja Jesper Kauhanen yhtä monta Welhoille.
Kaikki neljä otteluaan voittaneella Classicilla on sarjakärjessä kolmen pisteen etumatka trioon Oilers, Nokian KrP ja EräViikingit. Hännillä on Tiikereillä ja Welhoilla plakkarissa vasta yksi piste.
Salibandyliiga jatkuu keskiviikkona otteluilla Steelers–Oilers, Nokian KrP–Westend Indians ja TPS–LASB.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ilman apurahaa jääneeltä suomalaisurheilijalta raju purkaus: ”Koko maa on ihan perseestä”
- Näky Tour de Skilla oli liikaa – olympialaisiin sääntömuutos Venäjän takia
- Peniskohu paisuu! Norjan tähtihyppääjältä paljastus kulisseista: ”Luulin, että se on ihan paskapuhetta”
- Yllätys: Cadillacille siirtyvä Valtteri Bottas Ferrarin rattiin!
- Norjalta shokkipäätös olympiavalinnoissa
- Mäkiviikolla katastrofi – ”Meidän on pysyttävä kärsivällisinä”
- Anthony Joshuasta shokkipaljastus
- 18-vuotias urheilijalupaus kuoli Sveitsin traagisessa tulipalossa
- Lauri Vuoriselta ja Johanna Matintalolta suuri paljastus
- Suomalainen kamppailutapahtuma – shokkipäätös
- Ministeriöstä suorat sanat Ella Junnilan väitteelle – ”Ymmärtänyt asian aivan väärin”
- Lauri Vuoriselta ja Johanna Matintalolta suuri paljastus
- Dopingpannansa kärsinyt suomalaishiihtäjä palasi ladulle
- Suomalainen kamppailutapahtuma – shokkipäätös
- Apurahakohu: Reetta Hurskeen EM-kulta sivuutettiin kokonaan
- Mäkiviikolla katastrofi – ”Meidän on pysyttävä kärsivällisinä”
- Norjalta shokkipäätös olympiavalinnoissa
- Kieroa peliä: Mäkihypyn häikäilemätön penishuijaus paljastui – ”Paksuntava vaikutus”
- Nyt pölähti esiin suomihiihdon uusi sanaseppo
- Ella Junnillan virhe kävi kalliiksi – ”Ikävä ja onneton juttu”