Salibandyn suurseura haluaa Veikkauksen pelikoneet pois kaupoista – ”Päätös syntyi yksimielisesti”
Kuva: Juha Tamminen
Salibandyn suurseuraksi luettava O2-Jyväskylä tukee kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan Veikkauksen pelikoneita pois arkisista ympäristöistä.
1044 lisenssipelaajansa myötä Suomen kolmanneksi suurin salibandyseura O2-Jyväskylä kertoi tiedotteessa, että päätös kansalaisaloitteen tukemisesta tehtiin yksimielisesti.
– Asiaa ei tarvinnut hallituksen kokouksessa liiemmin avata tai perustella. Lähes jokaisella hallituksen jäsenellä oli joko omakohtaisia tai välillisiä kokemuksia rahapeliautomaattien aiheuttamista ongelmista. Päätös aloitteen tukemisesta syntyi nopeasti ja yksimielisesti, seuran hallituksen jäsen Harri Pirinen kommentoi tiedotteessa.
– Seuramme arvoihin on kirjattu muiden muassa termit ”kasvattava” ja ”turvallinen”. Kasvatustehtäväämme kuuluu myös tietoisuuden lisääminen, mihin osaltaan pyrimme tällä kannanotolla. Mielestämme raha-automaatit eivät kuulu turvalliseen kasvuympäristöön, seuran puheenjohtaja Jaakko Andersson sanoo.
Suomessa on tutkittu olevan noin 125 000 rahapeliriippuvuudesta kärsivää henkilöä ja näiden lähipiirit mukaan lukien noin 900 000 välillisesti tästä riippuvuudesta kärsivää henkilöä. Noin viisi prosenttia pelaajista tuottaa noin 50 prosenttia Veikkauksen tuotoista.
Veikkauksella on noin 18 000 hajasijoitettua pelikonetta muun muassa kauppojen auloissa, kioskeissa, ravintoloissa ja huoltoasemilla. Kansalaisaloitteen allekirjoittajat ja tukijat haluaisivat poistaa pelikoneet näistä arkisista ympäristöistä. Kansalaisaloitteen on allekirjoittanut jutun kirjoitushetkellä 14 950 henkilöä (katso tästä).
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen ampumahiihtäjämiehet hullutelevat somessa – katso video
- Ikävä tilanne olympialaisissa – kannettiin paareilla pois
- Talviolympialaisiin kaavaillaan merkittävää muutosta
- IS: Laura Arffmanilla isoja ongelmia kotipuolessa: ”Muuta kerrottavaa ei vielä ole”
- Shokkitieto pysäytti Perttu Hyvärisen – näin Iivo Niskanen reagoi asiaan
- Ruotsalaishiihtäjälle haetaan poikkeuksellista etuoikeutta
- Olympialaisissa heti isoja ongelmia
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- HS: Kalle Palander täräytti suorat sanat Lindsey Vonnin vammasta – kova väite mediapelistä
- Milanon olympia-areenan jää herättää kysymysmerkkejä
- Suvi Minkkinen kohtasi yllättävän haasteen Italiassa
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Kalle Rovanperän isä myönsi rikoksen
- Yle teki kovan päätöksen Kaisa Mäkäräisestä
- Shokkitieto pysäytti Perttu Hyvärisen – näin Iivo Niskanen reagoi asiaan
- Ruotsalaishiihtäjälle haetaan poikkeuksellista etuoikeutta
- Suvi Minkkinen täräytti tuloistaan Iltalehdelle: ”Minähän tienaan tuon tuplana”
- HS: Kalle Palander täräytti suorat sanat Lindsey Vonnin vammasta – kova väite mediapelistä
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Norjassa ei ymmärretä tätä – ”Minun mielestä täyttä hölynpölyä”