Suomalaisnaisten joukkueet etenivät Saksan Cupissa jatkoon – Koskelon Stuttgartilla jatkuvia loukkaantumishuolia
Kuva: Juha Tamminen
Mestarien liigaan valmistautuvan Kaisa Alangon Nantes jatkaa Ranskan lentopalloliigassa vahvasti nelospaikalla, mutta maan cupissa sen tie nousi pystyyn jo ennen kahdeksan parhaan joukkoon pääsemistä.
Liigassa Nantes voitti helposti Vandoeuvren 3-0 (25-14, 27-25, 25-22). Alanko sai tililleen tehot 3/+2 yhdellä torjunnalla ja kahdella hyökkäyspisteellä. Nantesilla on viisi voittoa ja yksi tappio.
Daniela Öhmanin Paris St.Cloud oli vailla mahdollisuuksia Cannesin vieraana emäntien vietyä pelin 3-0 (25-16, 25-19, 25-18). Öhman kävi syöttämässä kolmannessa erässä.
Viikolla Paris St-Cloud eteni Ranskan Cupissa kahdeksan joukkoon voitettuaan Chamalieroisin vieraissa 3-1, mutta Nantesin tie nousi pystyyn 2-3 -tappiolla Beziersille. Paris kohtaa puolivälierissä liigakolmosen Le Cannetin 12.11.
Saksassa oli cupviikko ja molempien suomalaisnaisten joukkueet selviytyivät kahdeksan parhaan joukkoon.
Piia Korhosen Dresdner murskasi Stuttgartin kakkosjoukkueen 3-0 (25-8, 25-14, 25-14) ja kohtaa puolivälierissä Aachenin.
– Aika helppo voitto kakkossarjalaisesta joukkueesta. Itse pelasi reilut puoli erää.
Roosa Koskelon Stuttgart puolestaan löi Straubingin 3-1 (25-20, 25-17, 24-26, 25-20) ja kohtaa puolivälierissä Erfurtin.
– Vastustaja taisteli hyvin ja haki ihan mahdottomiakin palloja peliin. Meiltä vähän hermostunutta ja virheherkkää peliä, mutta voitto on tärkein näissä yksittäisissä peleissä. Itse olin todella vähillä hommilla vastaanotossa, mutta puolustuksessa oli töitä sitten senkin edestä. Edelleen loukkaantumishuolien keskellä, kun nyt tippui taas pari pelaajaa rosterista.
Romaniassa Laura Pihlajamäen Stiinta Bacaulla ei ollut viikolla peliä
Taru Alhon Ti-Tantum-Volley hävisi Itävallan AVL-liigassa kotonaan Salzburgulle 2-3 ja on kymmenen joukkueen liigassa seitsemäntenä 2-4 -tilillä.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Immu Fight Nightin kysyntä jäi vaisuksi – Nordiksella turvauduttiin erikoisratkaisuun
- Hurja näytös häkissä: Nanna Karalahti kertoi, mikä muutti kaiken
- Armand Duplantis villiintyi voitonjuhlissa – juomat lensivät päälle
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Immu Fight Night 2026: Ottelijat, tulokset, uutiset
- Uuno: Saga Vanninen viihtyy yhdessä toisen yleisurheilijan kanssa
- Nyt jysähti EM-kisoissa – Suomi jatkaa puhtaalla pelillä
- Toimittajalta kova ulostulo Immun illasta: ”Sirkusta rahoitti työnantajani Sanoma”
- Ampumahiihdosta iloinen perheuutinen – kaksi tähtinimeä odottaa vauvaa
- Sydney Sweeney riisuutui urheilun puolesta – videolla heti kymmeniä miljoonia katsojia
- Krista Tervo meni naimisiin – sukunimi vaihtui!
- Wilma Heltelän kilpasisko voitti suuren summan rahaa, mutta ei välttämättä näe niitä
- Suomalaiskaksikko nappasi SM-kullat – Sonja Leinamo oli omaa luokkaansa
- Draamaa miesten seiväskisassa – Armand Duplantis nosti riman ME-korkeuteen
- Hurja näytös häkissä: Nanna Karalahti kertoi, mikä muutti kaiken