HIFK vei jälleen Suomen Cupin nimiinsä käsipallossa
Kuva: Juha Tamminen
HIFK ei antanut GrIFK:n yllättää itseään lauantaina käsipallon naisten Suomen Cupin 2019 finaalissa, vaan otti kolmannen peräkkäisen Suomen Cupin voittonsa 30-21 (16-10). GrIFK ei päästänyt HIFK:ta helpolla, mutta helsinkiläisten rutiini oli lopulta liian kova.
HIFK aloitti vahvasti nousten nopeasti viiden maalin johtoon. GrIFK pääsi nopeasti mukaan kaventaen eroa kahdella maalilla. GrIFK:lle sattui kuitenkin helppoja virheitä joista HIFK rankaisi Johanna Hillin johdolla ja alkoi tehdä hieman enemmän eroa. GrIFK sai HIFK:n vahvan vireen tyrehdytettyä vaihtamalla maalilleen Alina Stendahlin. Toisessa päässä Roosa Niemi esitti niin ikään tärkeitä torjuntoja, ettei GrIFK päässyt kantaan. HIFK pääsi kuitenkin tauolle kuuden maalin johdossa.
Toisen puoliajan alku oli tasainen eikä ero venähtänyt kumpaankaan suuntaan. Ottelu ratkesi toisen jakson puolivälissä, kun HIFK sai vahvan vaiheen päälle ja sai kasvatettua yhdeksän maalin johdon. Ottelun parhaana palkittu Niemi otti tarvittavat torjunnat ja HIFK karkasi kokeneen Linda Cainbergin johdolla kolmanteen peräkkäiseen cup-voittoonsa.
HIFK:n päävalmentaja Rostislav Grinishin iloitsi cup-voitosta.
– Voitto oli se, mitä tultiin hakemaan ja siitä olen tietysti onnellinen. Ei oikein mitään muuta voi sanoa, koska tavoite saavutettiin ja olemme mestareita.
GrIFK:n valmentaja Anders Genberg oli pelaajistaan ylpeä.
– Nuorelta joukkueeltamme todella kypsä esitys ja voin sanoa, että olen ylpeä kaikista pelaajistamme tänään. He antoivat 60 minuuttia kaikkensa, mutta parempi voitti tänään.
Cup-voitto oli HIFK:lle kolmas peräkkäinen. GrIFK on edelleen ilman cup-voittoja ja se on ollut finaalissa häviävänä osapuolena nyt kuudesti.
Lähde: Käsipalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Teemu Selänne antoi suoran arvionsa Kalle Palanderin ja Aleksi Valavuoren kamppailusta
- Ravimaailmassa kohu – tunnetulle valmentajalle kilpailukielto
- Suomen nuori moukarilupaus nousi kansainväliseen kärkeen huipputuloksella
- Sprinttitähti tykitti historiallisen ajan – ME uusiksi
- 25-vuotias pikajuoksutähti kuoli Thaimaassa – lomamatka päättyi tragediaan
- Kalle Rovanperä paljasti paluuaikataulun – iso päätös urasta
- Karmaiseva video julki – sähköskootteri törmäsi keskelle pyöräilijöitä
- 66-vuotias Merja: “Ihan lottovoitolta tuntuu”
- Vasta 29-vuotias hiihtäjä lopettaa – tunteikas viesti pysäytti fanit
- Suomi juhli Euroopan mestaruutta – teinitähti nousi sankariksi
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Vasta 29-vuotias hiihtäjä lopettaa – tunteikas viesti pysäytti fanit
- 25-vuotias pikajuoksutähti kuoli Thaimaassa – lomamatka päättyi tragediaan
- Kalle Rovanperä paljasti paluuaikataulun – iso päätös urasta
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Suomi juhli Euroopan mestaruutta – teinitähti nousi sankariksi
- Sprinttitähti tykitti historiallisen ajan – ME uusiksi
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys