Miesten Salibandyliigassa jumbosijalle jämähtänyt Steelers on vapauttanut tehtävistään koko valmennusjohdon, seura tiedottaa verkkosivuillaan. Hämeenlinnalaisjoukkueen alkukausi on ollut surkea, sillä pistetili on karttunut 15 ottelussa vain kuudella pisteellä.

Erottamispäätös tapahtui lauantain LASB-tappion jälkeen.

– Päädyimme tähän ratkaisuun puhtaasti tuloksellisista syistä, sillä syyskausi ei ole vastannut asettamiamme urheilullisia tavoitteita, Steelers Salibandyn urheilutoimenjohtaja Petri Torni kertoo tiedotteessa.

– Haluamme käyttää nyt kaikki mahdolliset keinot, jotta pystyisimme nostamaan nuoren joukkueemme tuloksia syyskautta korkeammalle tasolle. Samalla kiitämme Petri Kemppaisen tiimiä sen seuran eteen tehdystä sitoutuneesta työstä, Torni päättää.

Steelers on käynnistänyt hakuprosessin uuden ja vakituisen valmennustiimin löytämiseksi välittömästi. Joukkue pelaa seuraavan kerran 28. päivä joulukuuta, kun vastaan asettuu OLS.