Suomen joukkue valittu nuorten talviolympialaisiin – ”Motivoi nuoria huippu-urheilijaksi”
Kuva: Getty Images
Järjestyksessään kolmannet nuorten talviolympialaiset järjestetään Sveitsin Lausannessa. Kisojen avajaiset järjestetään 9. tammikuuta ja päättäjäiset 22. tammikuuta.
Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö on valinnut joukkueen, joka edustaa Suomea nuorten talviolympialaisissa Lausannessa tammikuussa 2020. Joukkueeseen valittiin yhteensä 52 urheilijaa, jotka kilpailevat kymmenessä eri urheilumuodossa.
– Nuorten olympiajoukkueeseen on valittu urheilijat ja joukkueet, joilla Huippu-urheiluyksikkö arvioi olevan realistinen mahdollisuus sijoittua 16 parhaan joukkoon. Nuorten arvokisoihin emme kuitenkaan aseta virallisia mitalitavoitteita, vaan ensisijaisena tavoitteena on tukea joukkueen urheilijoiden kasvua huippu-urheilijaksi, nuorten olympiajoukkueen johtaja Leena Paavolainen toteaa Olympiakomitean tiedotteessa.
Lausannen kisat ovat historialliset, sillä sukupuolijakauma toteutuu nyt talvikisoissa ensimmäistä kertaa täysin; kisojen 1 880 urheilijapaikasta 940 on varattu miehille ja 940 naisille. Lisäksi kyseessä ovat ensimmäiset nuorten talviolympialaiset, joiden suorituspaikat ovat kahdessa maassa, sillä ampumahiihtoa, mäkihyppyä ja yhdistettyä kilpaillaan Ranskan puolella.
Paavolainen odottaa, että nuoret urheilijat pääsevät kokemaan unohtumattoman urheilutapahtuman. Lausannessa kilpailee lajista riippuen urheilijoita, jotka ovat syntyneet vuosien 2002 ja 2005 välillä.
– Parhaimmillaan nuorten monilajiset arvokilpailut motivoivat ja antavat potentiaalisimmille nuorille urheilijoille arvokasta arvokilpailukokemusta ja valmistavat näin urheilijoita kohti olympialaisia ja muita aikuisten arvokilpailuja, Paavolainen kertoo.
Aiemmin nuorten talviolympialaiset on järjestetty Itävallan Innsbruckissa vuonna 2012 ja Norjan Lillehammerissa vuonna 2016. Innsbruckissa Suomi saavutti kaksi kulta- ja kaksi hopeamitalia, Lillehammerissa yhden hopeamitalin ja viisi pronssimitalia.
Alppihiihto
Rosa Pohjolainen (2003) Hyvinkään Slalomseura Sukkula
Maisa Kivimäki (2002) Ruka Slalom, Kuusamo
Jaakko Tapanainen (2002) Grankulla IFK Alpine
Eduard Hallberg (2003) Slalom 66, Porvoo
Valmennus/huolto:
Roope Leskinen, valmentaja
Tommi Viirret, valmentaja
Freestylehiihto
Sampo Yliheikkilä (2004) Snowboard & Freestyle Oulu
Valmennus/huolto:
Juha Mourujärvi, valmentaja
Lähde: Alpineskiteam
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Olympiaurheilijoille huippu-uutisia – ”Tämä on ollut keskustelunaiheena monien vuosien ajan”
- Suomen hiihtotähdet ottivat mittaa toisistaan SkiRun Challengessa – naisissa nähtiin yllätysmitalisti
- Ampumahiihtäjä vei voiton huippuhiihtäjien nenän edestä – ”En ihan näin hyvää odottanut”
- Sydänoperaatiosta toipunut MM-mitalisti loukkaantui rajusti harjoituksissa
- Olympiaurheilijasta tohtoriksi – entinen painonnostaja rakentaa uutta uraa
- Suomalainen moukarinheittäjä julkaisi harvinaisen rakkauskuvan
- Ruotsalaistähtien uskomaton lajinvaihto päättyi dramaattiseen ratkaisuun
- Suomen huippu-urheilijat ottivat toisistaan mittaa mökkiolympialaisissa – video leviää
- Olympiavoittaja jälleen dopingmyrskyn keskellä – edessä voi olla elinikäinen panna
- Aleksi Valavuori päivitti terveydentilansa – julkaisi kuvan sairaalapediltä
- Krista Pärmäkosken uusi arki alkoi – ensimmäinen treenipäivä nähtiin jo
- Yllättävä lajinvaihto toi tulosta: Ari Luusua takoi uuden ennätyksen
- SE-mies lopettaa uransa – uusi tehtävä alkaa heti kauden jälkeen
- Ruotsin jättäneeltä pikajuoksijalta huippuveto – Suomen tilastoihin historiallinen merkintä
- Olympiaurheilijasta tohtoriksi – entinen painonnostaja rakentaa uutta uraa
- Suomen huippu-urheilijat ottivat toisistaan mittaa mökkiolympialaisissa – video leviää
- Kimi Räikkösen poika teki sen taas – huima voitto Italiassa!
- Suomalaisen supertähden kausi ohi – EM-unelma murskaantui
- Suomen ennätysnainen jakoi ilouutisen – perheenlisäystä tulossa
- Ampumahiihtäjä vei voiton huippuhiihtäjien nenän edestä – ”En ihan näin hyvää odottanut”