Juho Pirinen ja Yuka Orihara haltioissaan EM-vireestään – ”Olemme niin onnellisia ja helpottuneita”

Kuva: Getty Images
Grazin EM-jäällä koettiin ilon hetkiä, kun jäätanssijat Juho Pirinen ja Yuka Orihara saavuttivat rytmitanssikilpailun tuloksena paikan finaalissa. Vapaatanssiin selvitti tiensä 20 paria, joiden joukossa suomalaiset olivat sijalla 16.
Suomalaisparin saavutusta voidaan pitää erinomaisena, sillä heillä on takanaan vasta kahdeksan kuukauden yhteinen taival jäätanssijoina. Edes EM-debyytti ei saanut parin jalkoja tutisemaan, sillä torstaina jäällä säihkyneen parin suoritus oli rikkeetön. Rytmitanssi, jonka suomalaispari luisteli Maija Poppasen reippaisiin säveliin, on saanut pitkin kautta hyvää palautetta lajiasiantuntijoilta. Valmentaja Maurizio Margagliokin, vuoden 2001 jäätanssin maailmanmestari, nyökytteli tänään hyväksyvästi parin astuttua jäältä kuulemaan pisteitä. Pistepotti 64,49 eivät olleet parin ennätys, mutta luistelu tuntui paremmalta kuin koskaan aiemmin.
– Olemme niin onnellisia ja helpottuneita. Suoritus tuntui paremmalta kuin milloinkaan ennen. Se oli jopa parempi kuin se, mihin yllämme harjoituksissa, tyytyväinen Pirinen sanoi.
– Ja minulla oli todella hauskaa jäällä tänään. Meillä on yleensä aina hauskaa, kun luistelemme, Orihara säesti.
Lauantaina luisteltavassa vapaatanssissa pari haluaa saavuttaa saman kontrolloidun ja varman tuntemuksen, joka auttoi heitä pääsemään tavoitteeseensa rytmitanssissa.
Jäätanssikilpailun kärjessä on odotetusti ranskalaispari Gabriella Papadakis–Guillaume Cizeron pistein 88,78. Varsin niukasti toisena vain 0,03 pisteen erolla ovat Venäjän Victoria Sinitsina ja Nikita Katsalapov. Kolmantena on Italian pari Charlene Guignard–Marco Fabri pistein 84,66.
Taitoluistelun EM-kisat ovat nähtävissä suorina lähetyksinä Viasat Urheilu -kanavalla ja Viaplayssä.
Lähde: Taitoluisteluliiton tiedote
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Suomalaiselta yleisurheilunaiselta melkoinen video – ”Ei sentään jäänyt fritsua”
- Hiihtotähdet rakastuivat – hempeitä kuvia
- Lotta Harala avautui henkilökohtaisista ongelmistaan
- Moukaritähti Krista Tervolle loistavia uutisia
- Nyrkkeilymieheltä raju väite: Tämä mies löi lujempaa kuin Mike Tyson
- IL:lle paljastus – Krista Pärmäkoski virittelee shokkiratkaisua
- Reetta Hurske rikkoi tabun – avautui ikävästä ongelmastaan
- MN: Wilma Murron pöydällä todellinen shokkiratkaisu
- Elina Lampela poseerasi treeniasussaan – fanit haltioissaan
- Vahvistus: Suvi Minkkinen tekee uuden aluevaltauksen
- Eron hetki – suomalaiset hiihtotähdet lähtivät eri suuntiin
- Legendaarinen Yle-ura ohi – näin kirjoitti Laura Arffman
- Vahvistus: Suvi Minkkinen tekee uuden aluevaltauksen
- Suomen ennätys – seitsenottelijalta kova temppu maailmalla
- Viivi Lehikoinen vaihtoi bilevaihteelle – tämä oli naisen viesti
- Elina Lampela poseerasi treeniasussaan – fanit haltioissaan
- Krista Pärmäkoski teki oharit – kilpasiskolta selvät sanat
- Alisa Vainion päivitys ällistyttää – fanien reaktio oli melkoinen
- Reetta Hurske rikkoi tabun – avautui ikävästä ongelmastaan
- MN: Wilma Murron pöydällä todellinen shokkiratkaisu