Supertähtiä vilisevä kotijoukkue antoi suomalaisjoukkueelle todellisen oppitunnin Istanbulissa – Valmentaja: ”Olen tyytyväinen joukkueen taisteluun”

LP Salo sai keskiviikkona lentopallo-oppia maailman huipulta, kun supertähtiä vilisevä turkkilaisjoukkue Eczacibasi VitrA pyöritti Istanbulissa Burhan Felek -hallissa Mestarien liigan kamppailussa lukemat 3-0 (25-16, 25-13, 25-13).
Salolaiset joutuivat peliin ilman loukkaantuneiden kirjoissa olevia Viktoriia Tuchashviliä ja Kayla Hanelinea. Näin joukkueen seitsikon muodostivat Veda Mansikkaviita, Katarina Pilepic, Anu Ennok, Nette Peit, Anna Czakan, Nea Haatainen ja Eveliina Rautiainen.
LP Salo panosti pelissä aloitussyöttöönsä tietäen vastustajan vahva pelinrakentelutaidon hyvistä vastaanotoista Carli Lloydin johdolla. Ihan siinä ei salolaiset onnistuneet, mutta muuten esitys oli kotisalin vastaavaa ottelua vahvempi.
Katarina Pilepic oli vastustajan tarkassa vartionnissa ja kroatihakkurin saalis oli illasta 8/+4. Nea Haatainen teki 7 pistettä hyökäten hyvin 58% tehoilla. Yleispelaajakaksikko Anu Ennok – Nette Peit hyökkäsi kaikkiaan 33 kertaa onnistuen vain neljästi. Passarina Veda Mansikkaviita pelasi ensimmäisen ison pelinsä hyvällä tasolla.
Tomi Lemminkäinen, päävalmentaja:
– Tavoitteena oli pelata rohkeasti ja parantaa peliämme kevättä kohden. Olen tyytyväinen joukkueen taisteluun. Kun verrataan meidän ensimmäiseen kohtaamiseen, niin syöttömme oli huonompi. Kaikilla muilla osa-alueilla saimme selkeästi parannusta. Paremmalla syötöllä olisimme saaneet pelistä tasaisempaa. Ihan hyvin mielin voimme lähteä kotiin.
– Pelaajista Nea Haatainen pelasi odotuksiin nähden parhaan pelin. Katarina Pilepic hakkuripelikin oli kovassa vartionnissa ok.
Veda Mansikkaviita, passari:
– Tappiosta huolimatta jäi hyvä fiilikset. Kentällä oli todella kivaa ja olihan tämä aivan ainutlaatuinen kokemus. Oli upea kokea tämmöinen peli.
LP Salolla on jäljellä vielä kaksi Mestarien liigan lohkovaiheen ottelua. 5.2. Salohallissa vastassa on viimeisessä kotiottelussa puolalainen Budowlani Lodz ja 18.2. joukkue palaa Istanbuliin kohtaamaan Fenerbahcen.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä