Classic päihitti Oilersin niukasti, ottelussa komea yleisömäärä
Kuva: Juha Tamminen
Tampere Areenalla jännitti tiistaina komeasti 1 955 katsojaa, kun Classic ja Oilers iskivät yhteen Salibandyliigan kärkiottelussa. Kotiyleisö palkittiin laadukkaan pelin lisäksi voitolla, kun Classic karkasi ottelun viimeisellä kymmenminuuttisella tasatilanteesta 5–3-voittoon.
Classic kuittasi avauserässä Oilersin Rasmus Kainulaisen upealla ylänurkkalaukauksella tekemän johto-osuman ja karkasi toisessa 3–1-johtoon Nico Salon sekä Albert Koskisen maaleilla. Oilers ei kuitenkaan häkeltynyt. Sylvester Raikamo napautti lähivapaalyönnin jälkeen maalin kulmalta kavennuksen, ja Oilersin kuulu ylivoima näytti voimansa, kun puolustaja Antti Suomela pommitti Raikamon tarjoilusta pelin tasoihin.
Kokoonpanoaan tiivistänyt mestari Classic sai kolmannessa erässä taas peliä haltuunsa, mutta ratkaisu antoi odottaa itseään viimeiselle kympille. Classicin päästyä pelaamaan ylivoimalla Sami Johansson harhautti itselleen tilaa ja kiskaisi takakulmaan viuhuneella pallolla isännät taas johtoon. Kaksi ja puoli minuuttia ennen loppusummeria oli jälleen asialla Johansson, joka jotenkin löysi etutolpan ja maalivahti Joonas Kaltiaisen välistä tilan laukoa loppunumerot.
Classicilla on sarjakärjessä jo tavoittamaton 15 pisteen etumatka, mutta Oilers, EräViikingit ja Nokian KrP kisaavat vielä runkosarjan kakkossijasta.
Salibandyliiga jatkuu perjantaina otteluilla Westend Indians–LASB ja Nokian KrP–Welhot.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Yllättävä tieto Joakim Abrahamssonista Ylellä
- Hurjia meriittejä ja iso aukko: Tiesitkö tätä maajoukkueen uudesta päävalmentajasta
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Täällä järjestetään Pohjoismaiden suurin kamppailutapahtuma
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suorat sanat Suomen uudesta hiihtopäävalmentajasta