Jälleen yksi hiihtokilpailu peruttu lumettomuuden takia – ”Ottaa koville”

65. Pirkan Hiihdon järjestäminen sunnuntaina maaliskuun 1. päivänä on käynyt lumettomuuden takia mahdottomaksi. Eivätkä sääennusteet lupaa jatkossakaan muutosta tilanteeseen, kun päivälämpötilat pysyvät plussan puolella eikä lumisateita ole tiedossa.
-Huonolta tilanne näyttää. Viime sunnuntain ja maanantain vesisade ja kova tuuli veivät vähätkin lumet Pirkan uralta, harmittelee Pirkan Hiihdon puheenjohtaja Tapio Syrjänen.
Talvi on ollut myös Niinisalon ja Ylöjärven Teivon välisellä perinteisellä 90 kilometrin Pirkan reitillä poikkeuksellisen lämmin ja vetinen.
Vähäisiä määriä lunta saatiin reitille vasta tammikuun lopussa; tuon lumen turvin saatiin vain lyhyitä osuuksia hiihdettävään kuntoon viime viikonloppuun mennessä.
Aikaisempina Etelä-Suomen heikkoina lumitalvina reitin lähtöpäässä Niinisalosta Jämille ja edelleen Ikaalisiin lunta on ollut selvästi enemmän kuin reitin loppuosalla, nyt sitä on yhtä vähän koko reitin matkalla.
-Pirkan Hiihdon peruuttaminen ottaa koville innokkaalle talkoojoukolle, joka on tehnyt taas paljon valmistavaa työtä hiihdon toteuttamiseksi.
Ainoa lievä lohtu peruuntumisessa on se, että osanottajamäärä jäisi joka tapauksessa vähäiseksi, koska hiihtäjät ovat saaneet vain vähän harjoituskilometrejä alle tapahtumaa varten.
Jos käänne talviseen suuntaan kuitenkin vielä tapahtuisi, on mahdollista että Pirkan Reppuhiihto viikkoa myöhemmin yritetään järjestää.
– Jätämme päätöksen Reppuhiihdon toteuttamisesta myöhemmäksi. Mikäli lunta saadaan hiihdon järjestämiseksi lauantaina 7. maaliskuuta reitillä tai osalla sitä, ilmoitamme siitä viimeistään edellisenä maanantaina 2. maaliskuuta. Matkaa pitää saada kertymään kuitenkin vähintään 60 kilometriä.
Huonoja hiihtotalvia ollut ennenkin
Heikkoja lumitalvia on toki sattunut useita Pirkan Hiihdon yli kuuden vuosikymmenen historiassa. Alkuvuosina lunta haalittiin suksien alle hevosilla ja traktoreilla järvien jäiltä ja jopa latojen katoilta. Vuoden 1973 huonona lumitalvena reitin sanottiin merkityn lumella. Niin vähän lunta oli ladun ulkopuolella.
Vähälumisuuden takia reittiä jouduttiin ensimmäisen kerran muuttamaan vuonna 1990, jolloin matka lyheni 70 kilometriin.
Tähän asti ainoan kerran Pirkan Hiihto jouduttiin perumaan 60-vuotisjuhlahiihdon kynnyksellä vuonna 2014, silloinkaan lunta ei ollut reitillä ollenkaan. Kolme vuotta myöhemmin varsinainen Pirkan Hiihto jouduttiin perumaan, mutta viikkoa myöhemmin Reppuhiihto pystyttiin järjestämään lyhennetyllä 60 kilometrin reitillä.
Viimeisin erityisen hyvä lumitalvi reitin alueella oli 2012-2013. Silloin Pirkan Hiihto innosti mukaan 3 500 hiihtäjää. Viime vuonna mukaan lähti 1 817 hiihtäjää.
Lähde: Pirkan Hiihdon tiedote
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lempi leiskui: Susijengin luottomies hempeili suomalaisen urheilunaisen kanssa
- Ampumahiihtomies ällistyi Kaisa Mäkäräisestä – viihtyivät yhdessä
- Wilma Murrosta leviää ikävää vihjailua – Ylelle paljastettiin totuus
- Valmentaja tiputti Ylelle karun totuuden Suomen keihästähdestä – heittoakaan ei ollut vielä heitetty
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille