Steelersille massiivisen tärkeä voitto

Steelers otti sunnuntaina Salibandyliigassa ison voiton, kun se nousi pois jumbopaikalta kaataessaan vieraskentällä Tikkurilassa Tiikerit 7-4. Suoran putoajan sijalla viruu nyt ÅIF.
Ilman ykköspelaajaansa Nico Jonaesonia taistellut Steelers karkasi toisessa erässä jo 3–0-johtoon, mutta Tiikerit nousi vielä ennen toista taukoa tilanteeseen 2-3. Päätöserässä joukkueet osuivat vuorotahtiin, kun ensin Aleksi Kulmala ja sitten Markus Sipronen laukoivat Teräsmiehet kahden maalin johtoon mutta ensin Joakim Lund ja sitten kuudella neljää vastaan Yannick Lindroos nostivat isännät taas maalin päähän. Sitten Tiikerien riskipeli kuitenkin kostautui, kun Markus Hautaoja ja yhdeksän sekuntia ennen summeria vielä Pieti Alatalo pääsivät komistelemaan lukemia tyhjään verkkoon.
Sunnuntain toinen liigaottelu pelattiin Seinäjoella, jossa SPV kaatoi runkosarjan kakkospaikasta taistelevan Nokian KrP:n 4-2. Nokialaiset kävivät Mikko Laakson ja Elias Siiran osumilla kahdesti johdossa, mutta toisen erän lopulla Peliveljet rutisti edelle, kun Jari Hankkio petasi avopaikan ensin Joni-Arttu Siepille ja sitten Tuomas Mustoselle. Ottelun kuudes maali nähtiin vasta päätöshetkillä, kun Ville Kuusela sinetöi kotivoiton iskemällä pallon tyhjään KrP:n verkkoon. Osuma syntyi tasavajaalla, ja sitä edelsi keskustelua herättänyt tilanne, jossa Nokian Joona Rantalalle vihellettiin viiden minuutin rangaistus huitomisesta hänen mailansa osuttua laukauksen saatossa SPV:n Sami Koskea käsille.
Salibandyliiga jatkuu perjantaina Espoon paikallisottelulla Oilers–Westend Indians, ja lauantaina ovat vuorossa naisten ja miesten Suomen Cupin loppuottelut Tallinnassa.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Maria Huntington esitteli uusia sporttivaatteitaan – fanit täysin myytyjä: ”No huhhuh”
- Sara Lappalainen pöyristeli Hesarin juttua – tämä ei mahtunut SE-naisen kalloon
- Kristiina Mäkelältä ikävä paljastus tilanteestaan
- Kautta aikojen teurastus? – Conor McGregor valmis järjettömään otteluun
- Sellaista sekoilua – Iivo Niskanen hämmensi päivityksellään
- Se oli sitten siinä: Suomen hiihtoässä pakotettu ikävään ratkaisuun
- Iso suomalaisuutinen varmistui – näin Krista Pärmäkoski reagoi
- Seiska: Iivo Niskanen kohtasi ”hullun” miehen suomalaisella ladulla – lähti nopeasti pois tilanteesta
- Kerttu Niskanen pihalla kisoista – IL:lle ladattiin karu totuus
- Nyt tulee länsimaiseen korvaan sakeaa tekstiä: Aleksandr Bolshunov avasi suunsa
- Salailu voidaan nyt lopettaa: Hiihtotähti on raskaana
- Kaisa Mäkäräiselle riitti – laukoi suoraa tekstiä Ylellä
- Kerttu Niskanen pihalla kisoista – IL:lle ladattiin karu totuus
- Iso suomalaisuutinen varmistui – näin Krista Pärmäkoski reagoi
- Nyt tulee länsimaiseen korvaan sakeaa tekstiä: Aleksandr Bolshunov avasi suunsa
- Seiska: Iivo Niskanen kohtasi ”hullun” miehen suomalaisella ladulla – lähti nopeasti pois tilanteesta
- Sieltä se tuli: Kerttu Niskasen faneille loistavia uutisia
- Johannes Kläbo täräytti ison väitteen hiihdon tulevaisuudesta
- Mari Ederin kertoi uransa päättyvän – nainen myönsi nyt karun totuuden
- UFC-maailma nauroi säälimättä Makwan Amirkhanille – käsittämätön romahdus ällistytti