TPS mätti huimat 17 maalia! – Kotiyleisön pelaajille hurjat tehopisteet

TPS hemmotteli tänään Kupittaan kotiyleisöään seitsemällätoista maalilla, kun Salibandyliigassa toiseksi viimeisenä oleva Steelers nöyrtyi maalein 17-2.
Peliä kahden erän jälkeen jo 9-1 johtaneen TPS:n tehokkaimpia tänään olivat Miko Kailiala (4+2), Olli Kinnunen (3+1), Eero Jalo (2+2) ja Ville Laine (1+3). Illan varmasti unohtumattomin maali on isäntien seitsemästoista, joka oli Teemu Lintuselle ensimmäinen liigassa.
Vantaalla otti Happee pudotuspelipaikkansa kannalta arvokkaan voiton kaataessaan EräViikingit 5-1. Pisteet pohjusti Peter Kotilainen, joka laukoi jo avauserässä hattutempun ja keskisuomalaisille 3–1-johdon. Kolme kierrosta ennen runkosarjan loppua Happeella on nyt viiden pisteen etumatka yhdeksäntenä olevaan LASBiin.
Kaksinumeroiset lukemat nähtiin tänään myös Oulussa, jossa OLS kaatoi liiganousija ÅIF:n 10-4. Illan ensimmäisen ja toisen osuman laukoivat vieraat, mutta jo ensimmäisellä tauolla OLS oli ehättänyt 4–2-johtoon. Anssi Välitalo oli tänään keltapaitojen tehomies saldolla 1+3, Matti Viitajylhä puolestaan painoi hattutempun.
Lauantain neljäs liigamittelö nähtiin Seinäjoella, jossa Peliveljet kaatoi toisen nousijajoukkueen Tiikerit 8-2. SPV:n loppukauden vahvistukseksi eläkkeeltä palannut Jarno Ihme päivysti jo penkillä, mutta maalia vartioi Rasmus Hasu. Ilta sai räväkän alun, kun jo 55 sekunnin kohdalla Tiikerit karkasi SPV:n omalla maalilla johtoon ja kolme sekuntia myöhemmin Joni-Arttu Sieppi iski pelin tasoihin. Ero syntyi erän lopulla, kun Mikko Kohonen, Tommi Hakala ja Jari Hankkio muuttivat isäntien maalin johdon tilanteeksi 5-1. Hankkio oli kahdella maalillaan ja kahdella syöttöpisteellään lauantain pistehai.
Sunnuntaina Salibandyliigassa pelataan ottelu Classic–SPV.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
300 ilmaiskierrosta + Cashback!
- Avaa pelitili Locowin-kasinolle.
- Talleta 20€, niin saat 100 ilmaiskierrosta. Kaksi lisätalletusta antaa sinulle 200 ilmaiskierrosta lisää.
- Jokaisesta pelaamastasi eurosta – voitit tai hävisit – saat maanantaisin rahanpalautusta (Cashback).
- IS:lle vahvistettiin – Kerttu Niskanen päätyi kovaan ratkaisuun MM-kisojen alla
- Synkkää tekstiä – asteleeko Mike Tyson vapaaehtoisesti elämänsä nöyryytykseen?
- Norjan hiihdosta lävähti shokkiuutinen – näin mies kommentoi itse
- Therese Johaug sanoi ääneen totuuden hiihdon MM-kisoista – siitähän riemu repesi Venäjällä
- Jysähtääkö hiihdon MM-kisoissa suomalaispommi? – IL:lle ladattiin huima väite
- Suomalaistähden ex-rakas sekoitti päitä – vaaleaverikön rantakuvat loksautti leukoja
- Yle: Senni Salminen teki rajun ratkaisun – tästä asiasta vaiettiin
- Sehän meni sekoiluksi – suomalainen hiihtoässä hämmensi lentokentällä
- Anni Vuohijoki sai tarpeekseen – laukoi suoraa tekstiä räjähdysherkästä aiheesta: ”Kerron nyt salaisuuden”
- Mitä Krista Pärmäkoskelle on tapahtunut? IL:lle karu analyysi
- No huh – Norjasta pamahti raju väite Kerttu Niskasesta
- Sehän meni sekoiluksi – suomalainen hiihtoässä hämmensi lentokentällä
- Suomalaistähden ex-rakas sekoitti päitä – vaaleaverikön rantakuvat loksautti leukoja
- Venäjän hiihtotähti Aleksandr Bolshunov avasi suunsa – lähetti suoran viestin länsimaille
- Yle: Senni Salminen teki rajun ratkaisun – tästä asiasta vaiettiin
- Anni Vuohijoki sai tarpeekseen – laukoi suoraa tekstiä räjähdysherkästä aiheesta: ”Kerron nyt salaisuuden”
- Wilma Murto avautui rankan päivän jälkeen – ”Tuon on loputtava”
- Mitä Krista Pärmäkoskelle on tapahtunut? IL:lle karu analyysi
- Miten käy MM-kisojen? Suomen hiihtotähti teki rajun ratkaisun
- Kamerat tallensivat vinoilun – näin Johannes Kläbo kuittaili Iivo Niskasesta