NFL:n supertähti Tom Bradyn siirtyminen New England Patriotsin riveistä Tampa Bay Buccaneersin paitaan on puhuttanut urheilumaailmaa viime päivinä. Osa seuran faneista on ollut Bradyn lähtöpäätöksen jälkeen sanalla sanoen shokissa. Se ei ole ihme, sillä Brady oli upeat 20 vuotta Patriotsin miehiä.

Patriotsin omistaja Robert Kraft lausui tilanteesta huolimatta Bradystä kauniita sanoja.

– Kun Tom saapui New Englandiin kuudennen kierroksen varausvuorona, jolta ei paljon odotettu, kukaan ei voinut kuvitella minkälainen satu siitä kirjoitettaisiin, mitä ennätyksiä rikottaisiin tai mitä iloa hän toisi kokonaiselle alueelle, Kraft hehkutti seuran verkkosivuilla Bradyn lähdön selvittyä.

42-vuotias konkarin nimissä on useita NFL-ennätyksiä. Hänellä on esimerkiksi eniten Super Bowl -voittoja (6), finaaliesiintymisiä (9) ja voittoja pudotuspeliotteluissa (30).

NFL-asiaa -mukaan lukien Bradyn kohupäätöstä – käydään läpi Viasat Sport Livessä
kanavan asiantuntija ja Suplan Tailgate-podcast -isäntä Mika Laurilan
kanssa. Lisäksi lähetyksessä UFC -asiaa.

Viaplay Sport LIVE on katsottavissa ma-pe klo 19:00 – 19:30 ja 20:00 – 20:30 Viaplayssa ja Viasat Urheilu -kanavalla.