Suomen aitajuoksijatähden ei ole tarvinnut olla yksin koronaviruspandemian aikana – Koripallorakas on seurana kotona: ”Olen aika perhekeskeinen ihminen”

Arvokisaton vuosi tarjoaa urheilijoille mahdollisuuksia tehdä kilpailukaudella kokeiluja, esimerkiksi kilpailuun valmistautumisessa. Tampereen Pyrinnön Reetta Hurske näkee kesän kilpailut myös mahdollisuudeksi treenata sitä, kuinka löytää hyvän henkisen latauksen erilaisiin kilpailuihin.
– Uskon, että tänä kesänä kilpailuja lähestytään vähän eri tavalla. Varmaan tehdään esimerkiksi sitä, että kisapäivän jälkeisenä päivänä on heti kova treeni. Sillä haetaan sitä, että pystyy peräkkäisinä päivinä juoksemaan kovaa, Hurske sanoo.
– Voi olla myös, että tehdään kisaa edeltävänä päivänä kova treeni. Silloin haetaan sitä, että pystyy saamaan tuloksen ulos ilman mitään varsinaista herkistelyä. Sekin on uusi juttu, että Paavo Nurmi Gamesin tapainen kova kilpailu on samalla viikolla Kalevan kisojen kanssa.
Koronaepidemian tuomista rajoituksista Hurske kertoo selvinneensä hyvin. Kauppi Sports Center tarjosi puitteet harjoittelulle ja epätietoisuuden luoma henkinen stressi hellitti, kun päätöksiä arvokilpailuista alettiin julkistaa. Urheilun ulkopuolisessa arjessa pandemia on näkynyt eri tavoin.
– Olen aika perhekeskeinen ihminen ja kun isovanhemmat kuuluvat riskiryhmään, en ole kauheasti voinut heitä nähdä. Muuten arki on ollut aika normaalia. Tosin nyt ei ole tarvinnut elellä yksin, kun Italiassa lopetettiin kausi, Hurske viittaa Italiassa koripalloilevaan avopuolisoonsa Topias Palmiin.
Lähde: Urheiluliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hiihtotähti Krista Pärmäkoski ällistytti toiminnallaan
- Maajoukkueesta kengityltä Anne Kyllöseltä melkoinen temppu – treenit voi unohtaa tämän jälkeen
- Paljastus: Lotta Harala ui syvissä vesissä
- Lindsey Vonn teki paljastuksen rakkauselämästään
- Suvi Minkkinen ja Tero Seppälä poseerasivat yhdessä – kertovat ilouutisia
- Seiska: Harri Kirvesniemen toiminta ällistyttää – toinen hiihtomies avasi suunsa
- Korkeushyppääjä Ella Junnilan kisa-asu ällistytti
- Camilla Richardsson jätti Jukka Keskisalon taakseen – ylisti nyt tätä miestä
- Käry sai sinettinsä – Topi Raitanen sanoi suorat sanat Ylelle
- Se oli siinä – Suomen hiihtotähdelle jätettiin jäähyväiset
- Korkeushyppääjä Ella Junnilan kisa-asu ällistytti
- Käry sai sinettinsä – Topi Raitanen sanoi suorat sanat Ylelle
- Se oli siinä – Suomen hiihtotähdelle jätettiin jäähyväiset
- Wilma Murrosta liikkuu ikäviä huhuja – IS:lle paljastettiin nyt totuus
- Suvi Minkkinen ja Tero Seppälä poseerasivat yhdessä – kertovat ilouutisia
- Kaisa Mäkäräinen palasi ulkomailta Suomeen – kotona odotti karu todellisuus
- Seiska: Harri Kirvesniemen toiminta ällistyttää – toinen hiihtomies avasi suunsa
- Nyt jysähti – suomalainen keihäsmies laittoi ennätyksensä säpäleiksi
- Camilla Richardsson jätti Jukka Keskisalon taakseen – ylisti nyt tätä miestä
- Huh – moukaritähti Silja Kosonen teki poskettoman ennätysparannuksen