Suomalainen pikajuoksija paineli uuden SE-ajan Espoossa!
Kuva: Getty Images
Esbo IF:n pikajuoksija Tuukka Huuskola rikkoi oman seuransa Espoon Sprinttikisoissa miesten 150 metrin juoksun Suomen ennätyksen samoissa kilpailuissa, joissa Kristian Pulli paransi pituushypyn SE:tä.
Atte Pettisen valmentaman Huuskolan uusi SE kirjataan 15,53. Tuulen voimakkuus ennätysjuoksun aikana oli vain 0,5 metriä sekunnissa.
Aiempaa SE:tä 15,62 vuodelta 2002 piti hallussaan Stefan Koivikko, joka tuona vuonna juoksi myös 100 metrin ennätyksensä 10,38.
– Olen tyytyväinen SE:stä. Kun 150 metrillä ei voi lähteä ihan samalla frekvenssillä kuin satasella, olin vähän yllättynyt, että olin sen verran reilussa johdossa jo 50 metrin kohdalla, kertoi koko matkan kilpailua johtanut Huuskola.
– Treenit ovat kulkeneet ja nyt kesäkuussa on tarkoitus kilpailla paljon. Kilpailut ovat kuitenkin sitä parasta treeniä. Juoksen sekä 200 että 100 metrin kilpailuja, Huuskola sanoi.
Toiseksi Huuskolan jälkeen sijoittunut Porvoon Akilleksen Willem Kajander juoksi myös erinomaisen ajan 15,85, millä hän kohoaa Suomen kautta aikain tilastossa neljänneksi Huuskolan, Koivikon ja Nipa Tranin jälkeen.
Kolmas oli Helsingin Kisa-Veikkojen Matias Linkoaho ajalla 16,12. Oskari Mörö jäi tällä hänelle hieman liian lyhyellä matkalla neljänneksi ajalla 16,30.
Tämän vuoden maailmantilastossa Huuskolan aika sijoittuu seitsemänneksi. Kauden kärkitulosta 15,08 pitää hallussaan Etelä-Afrikan Akani Simbine, joka viime vuonna oli neljäs Dohan MM-kilpailuiden satasella.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Juho Mikkonen avasi suunsa Salpausselällä – valmennukseen kiireinen viesti
- Potkut saanut mäkivalmentaja puhuu nyt Ylelle – tunnustaa virheensä
- Ruotsin leirissä huolestuttava trendi – jo toinen tähti jättää kauden kesken
- Wilma Murron valmentaja latasi suoraan – ”Hampaankoloon jäi”
- Legendaarinen kisa uudistuu – ”Tästä tulee hirvittävän sekavaa”
- Nyt yllätti – Brasilia teki talviurheiluhistoriaa
- Eero Hirvonen ja Ilkka Herola tajusivat poikkeaman olympialaisissa – avaa nyt asiaa MTV:lle
- Ruotsin kruununprinsessa teki hiljaisen protestin paralympialaisissa
- Ilkka Herola joutui erikoiseen tilanteeseen Lahdessa – video leviää
- Holmenkollen 2026 – maailmancup: Ohjelma, tv, tulokset
- Minja Korhosen voitto sai kilpakumppanilta hienon eleen
- Johannes Kläbo menettää yli 13 miljoonaa – shokkiratkaisu tuli yllättäen
- Ruotsin kruununprinsessa teki hiljaisen protestin paralympialaisissa
- Skandaaliväite Venäjältä – Johannes Kläbon voittoihin ei uskota
- Hiihtotähdet tekivät lasten illasta ikimuistoisen – Niskanen ja Hyvärinen yllättivät
- Ilkka Herola joutui erikoiseen tilanteeseen Lahdessa – video leviää
- Jasmi Joensuu: raju kuva!
- Johannes Kläbolta villi idea – ”Iivon mukaan voisi nimetä vaikka koko stadionin”
- Tässä ovat viikonlopun suomalaiset maailmancupissa
- Ruotsin hiihtotähti teki rajun päätöksen – kausi ohi