Suomen Urheiluliiton valmennusjohtaja jätti pestinsä – Saa runsaasti kiitosta työstään: ”Nyt on hyvä rakentaa tulevaisuutta”

Kari Niemi-Nikkola jättää Suomen Urheiluliiton (SUL) valmennusjohtajan työt lokakuun lopussa ja palaa opetus- ja kulttuuriministeriöön, josta hän on ollut virkavapaalla.
SUL:n puheenjohtaja Sami Itani jakaa kiitosta Niemi-Nikkolan työstä.
– Kari on tehnyt upeaa työtä suomalaisen yleisurheilun eteen ja saavuttanut valmennusjohtajan keskeiset tavoitteensa kiitettävästi. Karin johdolla on tapahtunut kahden vuoden aikana todella tärkeitä toiminnallisia ja kulttuurisia muutoksia, joiden päälle Urheiluliitossa on nyt hyvä rakentaa tulevaisuutta, Itani sanoo.
Samaa mieltä on SUL:n toimitusjohtaja Harri Aalto.
– Pitkällä kokemuksellaan Olympiakomitean valmennusjohdossa Niemi-Nikkola toi SUL:n valmennusorganisaatioon ja kehitystyöhön osaamista ja johtajuutta, Aalto sanoo.
Valmennusjohtajan työn parhaita hetkiä Niemi-Nikkolan ei tarvitse pitkään miettiä.
– Urheilijoiden kanssa toimiminen on ollut ehdottomasti myönteisin asia koko tämän ajan. Olin valmistautunut koviinkin yhteenottoihin ja vääntöihin, mutta mitään sellaista en kohdannut,Niemi-Nikkola sanoo.
– Urheilijoiden ja valmentajien asiat sekämuutostarpeet olivat perusteltuja ja konkreettisia ja niihin oli helppo vastata ja reagoida. Monista kielteisistäkin vastauksistani huolimatta ilmapiiri on ollut koko ajan hyvä.
Menestystavoitteiden osalta kaksi vuotta on Niemi-Nikkolan mukaan liian lyhyt aika vaikutusarviointiin.
– Se voidaan todeta, että monien eri tekijöiden summana urheilijat tekevät nyt parempia tuloksia kuin vuosikausiin on nähty, Niemi-Nikkola sanoo.
Niemi-Nikkolan seuraaja nimetään loppukesän aikana
Niemi-Nikkolan työn jatkaja SUL:n valmennusorganisaation johdossa valitaan Aallon mukaan jo syyskesällä. Aalto näkee, että tulevan johtajan pitää voida vaikuttaa vuoden 2021 alussa aloittavan SUL:n valmennusorganisaation rakenteeseen ja henkilöstöön.
– Liiton uuden strategiakauden valmennusorganisaatio nimetään syksyn kuluessa. Prosessista tiedotetaan tarkemmin, kun organisaation johtaja on nimetty, Aalto sanoo.
Lähde: Urheiluliitto
VEDONLYÖJÄ.COM
LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Milja Thureson pulahti uimaan kameroiden edessä – video naisesta villitsee maailmalla
- Suomalaisjuoksija Katriina Wright katosi jäljettömiin kisoista – karu totuus paljastui
- Jari Isometsä vaihtoi lajia – heti EM-kisojen yhdeksäs
- Suru-uutinen: Suomalainen olympiatähti on kuollut
- Kaisa Mäkäräiseltä melkoinen työnäyte – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalainen futispelaaja dominoi yleisurheilukisassa – takana vain kahdet treenit
- Elina Lampela kilpaili maailmalla – suomalaishyppääjä käänsi katseita
- Suomalainen keihästähti esitti uskomatonta ylivoimaa – voitto lähes 12 metrillä
- Dorothea Wierer yllätti poikkeuksellisen rohkealla videollaan – ”Huh, mikä näky”
- Se oli siinä: Suomalaiselta seitsenottelijalta riipaiseva päivitys – ”Polvi irtisanoutui”
- Ylen urheilutoimittaja rakastui työkaveriinsa – naisen kollegoilta jäätävä reaktio
- Suomalaisjuoksija Katriina Wright katosi jäljettömiin kisoista – karu totuus paljastui
- Suomalainen keihästähti ilmestyi kuulakisaan – voitti kaikki: ”En treenaa yhtään”
- Se oli siinä: Suomalaiselta seitsenottelijalta riipaiseva päivitys – ”Polvi irtisanoutui”
- Lotta Haralalta latasi IS:lle suorat sanat Nooralotta Nezirin tapauksesta – ”Tosi surullista”
- Jari Isometsä vaihtoi lajia – heti EM-kisojen yhdeksäs
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä aivan älytön tulos
- Suru-uutinen: Suomalainen olympiatähti on kuollut
- Kaisa Mäkäräiseltä melkoinen työnäyte – fanit ällistyivät näkemästään
- Elina Lampela kilpaili maailmalla – suomalaishyppääjä käänsi katseita