Tragedia jatkaa synkkää sarjaa – vain 20-vuotias pyöräilijälupaus tuupertui kesken harjoituskisan ja menehtyi
Kuva: Getty Images
Pyöräily on Belgiassa iso laji, mutta se on saanut kokea myös kovia. Neljän viimeisen vuoden aikana peräti kuusi aktiivi-iässä olevaa nuorta belgialaispyöräilijää on menehtynyt ja sarja sai nyt jatkoa, kun vain 20-vuotias Niels de Vriendt kuoli kesken harjoituskisan Wortegemissa.
Tarkkaa tietoa tapahtuneesta ei ole. De Vriendt ei kolaroinut kenenkään kanssa tai törmännyt mihinkään, vaan kaatui vain 13 kilometrin ajon jälkeen ja jäi makaamaan ojan pohjalle sydänkohtauksen saaneena. Johtiko sydänkohtaus kaatumiseen vai päinvastoin, sitä ei tiedetä.
Lääkäriapu oli paikalla välittömästi ja de Vriendt saatiin vielä hetkellisesti elvytettyä, mutta lopulta pelastusyritykset olivat tuloksettomia.
De Vriendt ei ollut vielä noussut varsinaiseksi tähdeksi, mutta oli kovalla työllä ansainnut paikkansa. VDM-Trabowo -tallissa.
– Niels oli rauhallinen poika. Hän oli aina ystävällinen, mutta pysyi hiljaisena. Menetimme hyvän pojan, tallijohtaja Wim Vanhuffel sanoi HLN-lehdelle.
De Vriendtin (1999-2020) nimi liittyy näin synkkään joukkoon viime vuosina kuolleita belgialaispyöräilijöitä. Entuudestaan listalla olivat jo Antoine Demoitié (1990-2016), Daan Myngheer (1993-2016), Michael Goolaerts (1994-2018), Stef Loos (2000-2018), Jarne Lemmens (2004-2019) ja Bjorg Lambrecht (1997-2019).
(jos upotus ei näy, klikkaa tästä)
LUE MYÖS:
- Nuori kiinalaistähti teki jälleen historiaa – ”Olen todella innoissani ja onnellinen”
- Lentopallon EM-kisat 2026: Aikataulu, ottelut, tv
- Jokereissa pakka uusiksi – Tomek Valtonen pudotti kolme uutta hankintaa
- Ennätyskausi jätti hampaankoloon – Emilia Karell kertoo nyt miksi
- Urheilucast: Jori Lehterälle viritellään siirtoa Liigan jättiseuraan – ”Aina saa olla aktiivinen”
- Lotta Kemppinen yllätti treenivideollaan – julkaisu räjähti suosioon
- Norjalainen juoksutähti kuoli järkyttävässä onnettomuudessa
- Norjan hiihdossa kuohuu taas – huippuhiihtäjältä raju syytös valmentajan toiminnasta
- Oho! Esko Eerikäinen hyppää häkkiin – tässä vastustaja
- Ella Junnilan elämässä suuri käänne – julkaisi kuvat hääpäivästään
- Suomeen MM-pronssia! – lämpötila kohosi jopa 37 asteeseen
- Lauri Vuorinen nousi mestariksi – finaalissa kaikki näytti hetken synkältä
- Ella Junnilan elämässä suuri käänne – julkaisi kuvat hääpäivästään
- Oho! Esko Eerikäinen hyppää häkkiin – tässä vastustaja
- Norjan hiihdossa kuohuu taas – huippuhiihtäjältä raju syytös valmentajan toiminnasta
- Kalle Palander ottaa hurjan haasteen vastaan – yllätys oli melkoinen
- Kööpenhaminassa nähtiin hurja näytös – uusi maailmanennätys
- Suomi nousi vaikeuksien kautta voittoon – Severi Savonsalmi laukoi suorat sanat
- Nuori suomalaislupaus räväytti – Mette Korhonen vei naisten SM-kullan
- Norjalainen juoksutähti kuoli järkyttävässä onnettomuudessa