Useita ennätyksiään rikkonut suomalaisurheilija lähtee hakemaan huippuaikaa myös Lapuan SM-kisoissa – ”On ollut tavoitteena jo viime vuodesta”

Lapuan Virkiää edustava Anniina Kivimäki on kesän mittaan kohentanut ratakävelyssä 3000, 5000 ja 10 000 metrin ennätyksiään. Maantiekävelyn SM-kisoissa Lapualla tavoitteena on kävellä uusiksi 20 kilometrin ennätys, joka on viime vuonna syntynyt 1.42.52.
– Tunti ja 40 minuuttia on ollut tavoitteena jo viime vuodesta ja sen alle, Kivimäki linjaa aikatavoitettaan.
Kivimäki on tällä kaudella voittanut jo Kalevan kisojen 10 000 metrin kävelyn. Se oli hänelle kauden pääkilpailu, mutta nälkää ja halua on onnistua myös 20 kilometrillä, kun kilpailu käydään kotikaupungin kaduilla.
– Onhan tämä kuitenkin spesiaalia, kun on kotikisa, Kivimäki tunnustaa.
Kolmesti naisten 20 kilometrin mestariksi kävellyt Lappeenrannan Urheilu-Miesten Elisa Neuvonen odottaa tasaista kärkitaistoa ja hyvää suoritusta itseltään. Ratamatkoilla on kesän mittaan syntynyt omia ennätyksiä.
– Veikkaan, että voi olla aika tasaista. Anniinan ja minun lisäksi myös Tiia Kuikka ja Enni Nurmi voivat olla hyvin samoissa. Vaikea sanoa, kun kukaan ei ole tänä vuonna kävellyt 20 kilometriä, Neuvonen sanoo.
– Itselleni 20 kilometriä on aina ollut se suhteellisesti paras matka. Nyt odotan pääseväni lähemmäksi omaa ennätystä. Sinne tunnin ja 37:n minuutin haarukkaan voisi olla realistista päästä, kun lyhyemmillä matkoilla on tullut ennätyksiä.
Neuvosen ennätys on kolme vuotta sitten kävelty 1.35.09.
Lähde: Urheiluliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä