Useita ennätyksiään rikkonut suomalaisurheilija lähtee hakemaan huippuaikaa myös Lapuan SM-kisoissa – ”On ollut tavoitteena jo viime vuodesta”
Kuva: Getty Images
Lapuan Virkiää edustava Anniina Kivimäki on kesän mittaan kohentanut ratakävelyssä 3000, 5000 ja 10 000 metrin ennätyksiään. Maantiekävelyn SM-kisoissa Lapualla tavoitteena on kävellä uusiksi 20 kilometrin ennätys, joka on viime vuonna syntynyt 1.42.52.
– Tunti ja 40 minuuttia on ollut tavoitteena jo viime vuodesta ja sen alle, Kivimäki linjaa aikatavoitettaan.
Kivimäki on tällä kaudella voittanut jo Kalevan kisojen 10 000 metrin kävelyn. Se oli hänelle kauden pääkilpailu, mutta nälkää ja halua on onnistua myös 20 kilometrillä, kun kilpailu käydään kotikaupungin kaduilla.
– Onhan tämä kuitenkin spesiaalia, kun on kotikisa, Kivimäki tunnustaa.
Kolmesti naisten 20 kilometrin mestariksi kävellyt Lappeenrannan Urheilu-Miesten Elisa Neuvonen odottaa tasaista kärkitaistoa ja hyvää suoritusta itseltään. Ratamatkoilla on kesän mittaan syntynyt omia ennätyksiä.
– Veikkaan, että voi olla aika tasaista. Anniinan ja minun lisäksi myös Tiia Kuikka ja Enni Nurmi voivat olla hyvin samoissa. Vaikea sanoa, kun kukaan ei ole tänä vuonna kävellyt 20 kilometriä, Neuvonen sanoo.
– Itselleni 20 kilometriä on aina ollut se suhteellisesti paras matka. Nyt odotan pääseväni lähemmäksi omaa ennätystä. Sinne tunnin ja 37:n minuutin haarukkaan voisi olla realistista päästä, kun lyhyemmillä matkoilla on tullut ennätyksiä.
Neuvosen ennätys on kolme vuotta sitten kävelty 1.35.09.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kerttu Niskaselta raju paljastus Ylelle: ”Sanoin siinä jo ääneen, että olympialaiset olivat tässä”
- Presidentti Alexander Stubb lähtee olympialaisiin
- Hilla Niemelän somepostaus – somekansa riensi kommentoimaan
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta koruton väite Johannes Kläbostä – ”Hänen ainoa akilleen kantapäänsä”
- Olympialaisten ensimmäinen doping-käry: Suvi Minkkisen kilpasisko jäi kiinni!
- Voitelupäällikkö kertoo Ylelle – ”Lähes jokaisella suomalaishiihtäjällä on olympialaisissa mukana uusia kohusuksia
- Krista Pärmäkoski saa huiman kunniatehtävän olympialaisissa – vierellä yllättävä Leijonat-pelaaja!
- Iivo Niskasen kilpakumppanilla mahdollisuus tehdä historiaa
- Norjan olympiatähdelle kamalia uutisia kisojen alla
- Ylen asiantuntija ampui alas väitteet Ristomatti Hakolasta: ”Niin ei tule käymään”
- Ristomatti Hakolalta karmea hyytyminen olympialaisten alla
- Yle: Nyt jyrähti Perttu Hyvärinen – raju väite kulissipelistä!
- IS: Olympiavoittaja lausui suoran mielipiteen Krista Pärmäkoskesta – ”Suomen hiihto ei ole ihan niin hyvässä tilassa”
- Olympialaisten selostajat 2026 – televisio ja radio
- Rallit-sivusto: Kalle Rovanperä lähti kisoista
- Tanja Poutiaisen entinen kilpakumppani on kuollut
- Sami Jauhojärvi avautui Iivo Niskasesta: ”Se harmittaa minua”
- Ylen asiantuntija ampui alas väitteet Ristomatti Hakolasta: ”Niin ei tule käymään”
- Olympialaisten jättikohussa ryvettynyt venäläistähti palaa
- Suomen moukarijätti paiskoi kolme SE-tulosta!