Suomalaiselta yleisurheilijalta huikea aloitus kaudelle – teki heti ennätyksen
Kuva: Getty Images
Mikko Paavola voitti Vaasan kupeessa Mustasaaren Botnia-hallissa pidetyn seiväshyppykilpailun tuloksella 554, jolla aiempi ulkoradoilla hypätty oma ennätys koheni 8 senttiä. Hallissa Paavolan aiempi ennätys oli 541. Paavolan voittotulos on myös kuluvan vuoden paras suomalaistulos.
– Se oli hyvin onnistunut perushyppy. Ei mikään täydellinen, mutta tasapainoinen, Paavola kertaili.
Ennätys ei tullut yllätyksensä, vaikka Paavola hyppäsi kilpailun normaalin syystalven harjoittelun lomassa.
– Otettiin perjantailta yksi harjoitus pois, muuten kisaan ei valmistauduttu. Tiesin pystyväni hyppäämään sinne 550:n lähelle, Paavola kertoi.
Paavola päätti kilpailun kolmeen yritykseen korkeudesta 562. Niistä kaksi ensimmäistä jäi limboiksi, mutta kolmannessa Paavola pääsi riman päälle.
– Se oli hyvä yritys. Käytin siinä isompaa seivästä kuin koskaan, Paavola sanoi.
Ennätys toi paikan EM-ryhmässä
Paavolan, 22, ennätysvireen taustalla on onnistunut syksyn harjoituskausi, jota koronan tuomat rajoitukset eivät ole kiusanneet.
– Olen päässyt Vaasassa hyvin halliin harjoittelemaan Westön motivoituneen valmennusryhmän kanssa ja valmentaja on ollut paikalla kaikissa harjoituksissa, Paavola viittasi Mikael Westöön.
– Voi sanoa, että syksyn aikana kaikki on mennyt vähän eteenpäin. Ominaisuuksissa ei ole tullut isoja harppauksia, mutta olen vähän vahvempi, nopeampi ja teknisesti parempi, Paavola sanoo.
Alajärven Ankkureita edustava Paavola, 22, opiskelee Vaasan ammattikorkeakoulussa kansainvälistä kauppaa. Ennätyshypyllään hän lunasti itselleen paikan Suomen Urheiluliiton EM-valmennusryhmässä.
Lähde: SUL:n tiedote
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen pahasti hukassa – tämän nainen halusi sanoa
- Parempi kuin Ronnie O’Sullivan? Snookerässä ällistyttää – ”Uskomaton esitys”
- Krista Pärmäkoski lausui Ylelle tylyä tekstiä maajoukkuekaveristaan
- Iivo Niskanen paljasti eläkekertymänsä – lukemat ovat ällistyttävät
- Hiihtotähti Joni Mäki aloitti kautensa – tuomio oli selvä
- Kaisa Mäkäräinen ällistyi siitä, mitä hän näki kotipihallaan
- Laura Arffman pihalla Ylen hiihtolähetyksestä – nainen paljasti nyt totuuden
- Se oli siinä: Kerttu Niskanen ja Juho-rakas vahvistivat ison uutisen
- Yle: Suomalainen naisurheilija rakastui valmentajaansa – ikäeroa 20 vuotta
- Hiihtoässä Vilma Nissisen ulkonäössä muutos – ”Näyttää ihan haudasta nousseelta”