Suomen maajoukkue jättää kansainvälisen turnauksen väliin – ”Emme matkusta mihinkään”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen käsipallomiesten maajoukkueella oli mahdollisuus osallistua tammikuussa kansainväliseen turnaukseen Latviassa, mutta suomalaiset päättivät jättää pelit väliin koronavirustilanteen takia.
Sen sijaan Suomen joukkue keskittyy leireilemään kotimaassa.
– Päädyimme siihen, että pysymme kotimaassa, leireilemme emmekä matkusta mihinkään, Suomen valmentaja Teddy Nordling kertoi käsipalloliiton tiedotteessa.
Suomi leireilee tammikuun alussa, ja seuraavat ottelut ovat edessä vasta maaliskuun EM-karsintaikkunassa.
Tammikuun leirillä kokoonpanossa on tehty kokeiluja. Muutama kokeneempi vakionimi on sivussa, ja mukaan kutsuttiin nyt muun muassa pari ensikertalaista, ÅIFK:n Isak Lehvonen ja Rimbo HK:n Casper Blank.
– Meillä oli jo elokuun leirillä vähän isompi ryhmä ja nyt on vastaava tilanne. Voimme vähän kokeilla pelaajia, kun leiri ei suoraan valmista edessä olevaan otteluun. Pelaajat halutaan nähdä kentällä myös maajoukkueympyröissä. Toki minä näen heitä liigassakin, mutta Ola (Lindgren, päävalmentaja) vähän vähemmän ja nyt on hyvä tilaisuus tarkkailla todella läheltä jokaista, Nordling toteaa.
– Olen puhunut kaikkien niiden kanssa, jotka eivät nyt mukaan tule ja olemme käyneet läpi sen, että jatkossa he ovat taas sitten mukana. Tämä on nyt jatkon kannalta todella tärkeä leiri ja on hyvä päästä näkemään uudempiakin nimiä.
Suomen leiriryhmä:
Mikael Mäkelä, Joonas Klama, Casper Blank, Benjamin Helander, Linus Lindberg, Fredrik Forss, Robin Sjöman, Oscar Berglund, Topias Laine, Gusten Montonen, Isak Lehvonen, Max Granlund, Robin Granlund, Nico Rönnberg, Peik Sjöblom, Oscar Kihlstedt, Anthony Hellakoski, Miro Koljonen, Richard Sundberg ja Niki Tuominen
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen mitalitoivoilla riittää jännitettävää -yhdistetyn kohtalo edelleen pimennossa
- Antti Tuiskun hiihtotiimi teki yllätysliikkeen – kaksi uutta nimeä mukaan
- Olympiakonkari sanoo hyvästit kilpaladuille – tunteikas viesti pysäytti hiihtofanit
- NHL:ää ravisuttanut skandaali sai yllätyskäänteen: Patrik Laine osallisena!
- Kalevan kisat 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, liput
- Teemu Selänne antoi suoran arvionsa Kalle Palanderin ja Aleksi Valavuoren kamppailusta
- Ravimaailmassa kohu – tunnetulle valmentajalle kilpailukielto
- Suomen nuori moukarilupaus nousi kansainväliseen kärkeen huipputuloksella
- Sprinttitähti tykitti historiallisen ajan – ME uusiksi
- 25-vuotias pikajuoksutähti kuoli Thaimaassa – lomamatka päättyi tragediaan
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Vasta 29-vuotias hiihtäjä lopettaa – tunteikas viesti pysäytti fanit
- Teemu Selänne antoi suoran arvionsa Kalle Palanderin ja Aleksi Valavuoren kamppailusta
- Suomen nuori moukarilupaus nousi kansainväliseen kärkeen huipputuloksella
- Ravimaailmassa kohu – tunnetulle valmentajalle kilpailukielto
- 25-vuotias pikajuoksutähti kuoli Thaimaassa – lomamatka päättyi tragediaan
- Kalle Rovanperä paljasti paluuaikataulun – iso päätös urasta
- Saara Keskitalo ei hidasta – nyt syntyi kaksi uutta ennätystä
- Sprinttitähti tykitti historiallisen ajan – ME uusiksi
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle