Katso video: Yhdysvalloissa kiskaistiin uusi maailman kärkitulos – Keihäänheiton MM-mies voitti jälleen

Kansainvälisen yleisurheiluliiton (World Athletics) kilpailuohjelmassa on tänä vuonna toiseksi korkeimpana kilpailusarjana Timanttiliigan (Diamond League) jälkeen Maanosienkiertue (Continental Tour).
Maanosienkiertueen osakilpailut jakautuvat maanosittain sesongin mukaan. Amerikankiertue jatkui tänä viikonloppuna Drake Relays -klassikkokilpailuissa Des Moinesissa, Iowassa ja ensi vuoden MM-kilpailuiden areenalla Eugenessa, Oregonissa.
Newyorkilainen Ryan Winkler voitti Eugenessa miesten moukarinheiton maailman kärkituloksella 81,98.
Winkler on voittanut tämän ja viime vuoden kaikki seitsemän kilpailuaan ja heittänyt näistä neljässä kilpailussa yli 80 metriä. Kuluvan vuoden maailmantilastossa hän on viidettä metriä edellä toisena olevaa ukrainalaista Hlib Piskunovia.
Bahamalainen olympiavoittaja Shaunae Miller-Uibo juoksi 400 metriä maailman kärkiaikaan 49,08. Hän on kolmena viime kautena eri juoksumatkoilla voittanut 22 kilpailua, jäänyt kerran toiseksi Dohan MM-kilpailuissa Salwa Eid Naserin hirmujuoksussa ja kahdesti jalkavamman vuoksi keskeyttänyt.
Miesten keihäänheiton maailmanmestaruuden toissavuonna Dohassa voittanut grenadalainen Anderson Peters voitti nyt miesten keihäänheiton tuloksella 82,72. Peters palasi välivuoden jälkeen kilpakentille maaliskuun lopulla ja on siitä lähtien voittanut kaikki kolme kilpailuaan hieman yli 80 metrin tuloksin.
Brasilialainen Alison dos Santos voitti Drake Relaysin miesten 400 metrin aitajuoksun maailman kärkiajalla 48,15. Toissakesänä dos Santos vasta teini-ikäisenä voitti kultamitalit sekä Universiadeissa että Pan Amerikan kisoissa ja selviytyi jo silloin myös Dohan MM-finaaliin.
Lähde: Urheiluliitto
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa